کنفرانس توسعه‌دهندگان اپل ۱۴ خرداد شروع می‌شود: مک او.اس جدید، آی.او.اس ۱۲، و شاید آیپدها و مک‌های جدید

نویسنده: نیما دادگستر

اپل دیروز زمان و مکان برگزاری کنفرانس جهانی توسعه‌دهندگانش در سال ۲۰۱۸ را اعلام کرد. نطق اصلی WWDC18 به وقت ایران شب ۱۴ خرداد خواهد در مرکز همایش‌های مَک‌اِنِری در شهر سن‌خوزهٔ ایالت کالیفرنیا برگزار می‌شود.

مراسل پارسال ریتم سریعی داشت و پر بود از معرفی چیزهای جدید: هوم‌پاد، آیمک پرو، آیپد پرو ۱۰.۵ اینچی… و iOS 11، مک او.اس های‌سیِرا، watchOS 4 و ARKit.

امسال چه انتظاراتی از مراسم بزرگ اپل داشته باشیم؟

  • در روزهای اخیر این شایعه را داشتیم که اپل در خرداد یک آیپد پروی جدید معرفی می‌کند که همان ابعاد نسخه ۱۰.۵ اینچی را دارد ولی نمایشگرش به ۱۱ اینچ ارتقا یافته، دکمه هوم و حاشیه‌ها حذف شده‌اند، دارای فِیس آی.دی و تراشهٔ A11X Bionic است. اگر نسخه ۱۰.۵ اینچی آماده باشد، احتمالا نسخه ۱۲.۹ اینچی هم آماده است و شاید هر دو در همین مراسم رونمایی شوند.
  • شایعهٔ آیپدی دیگر، معرفی یک آیپد معمولی (۹.۷ اینچی) با قیمت پایین‌تر (کاهش از ۳۲۹ به ۲۵۹ دلار) است. هر چند زمان معرفی احتمالی آن با کنفرانس اپل جور در می‌آید ولی اگر آیپد پروها هم در این مراسم رونمایی شوند، به نظر من اپل آیپد ارزان‌ترش را می‌گذارد برای بعد.
  • شایعهٔ بعدی، معرفی یک مکبوک اِیر جدید با قیمت ارزان‌تر (بین ۷۹۹ تا ۸۹۹ دلار) است. بعضی‌ها (مثل من) که بیشترین کارشان با تایپ حروف مرتبط است، هنوز صفحه کلید قدیمی مکبوک‌ها را به مکبوک و مکبوک پروهای جدید ترجیح می‌دهند. اولین مکبوک ایر یک دهه قبل از پاکت بیرون آمد، و حالا با اینکه سال‌ها است تغییر جدی به خود ندیده ولی هنوز امکانات و فُرمش آنقدر مناسب هست که بسیاری خریداران را جلب کند. اگر اپل در کنار کاهش قیمت، نمایشگر بهتری روی آن بگذارد من یکی که خریدارم. البته باید دید iOS 12 چقدر کارایی آیپد پرو را افزایش می‌دهد.
  • مک پروی ماژولار چیز دیگری است که اپل پارسال وعده‌اش را داد، و این کنفرانس محل مناسبی برای رونمایی از آن است. البته که محصولی خاصی برای طبقه‌ای خاص از آدم‌ها است، اما معرفی‌اش تعهد اپل به رشد اکوسیستم مک را نشان می‌دهد، که برای توسعه‌دهنده‌ها مهم است. اگر مک پرو برای معرفی در خرداد آماده باشد، احتمال زیادی هست که در کنارش یک نمایشگر ۵K یا حتی ۸K جدید هم رونمایی می‌شود.
  • در مورد سیستم‌عامل‌ها، الآن انتظار خبر دقیقی نداشته باشید، جزئیات نزدیک مراسم به بیرون درز می‌کنند. فعلا به واسطه گزارش چند هفته قبل بلومبرگ می‌دانیم که اپل می‌خواهد اولویت را به پایداری بیشتر در کنار تمرکز روی امکانات اصلی بدهد و سرعت ارائه ویژگی‌های فرعی را کاهش دهد. قبلا گزارشی از بلومبرگ به پروژه مارزیپَن و احتمال یکپارچه شدن اپ‌های آیپد و مک اشاره داشت. در مجموع، چیزی که احتمالش قوی‌تر از بقیه است، تمرکز اپل بر واقعیت مجازی (VR) در مک او.اس و بر واقعیت افزوده (AR) در آی.او.اس است.
  • ضمنا می‌دانیم که اپل امسال سه تلفن بزرگ با شمایلی شبیه آیفون ۱۰ معرفی خواهد کرد. قطعا نمایشگرهای بزرگ راه برای آوردن Split View (استفاده همزمان از دو اپ) به آیفون هم باز می‌کنند.

من اصلا تعجب نمی‌کنم اگر امسال نسخهٔ مک او.اس از های سیِرا (نسخه فعلی) جلوتر نرود. چه بهتر که همین نسخه پایدارتر شود و سرعت حرفه‌ای‌سازی آی.او.اس برای آیپد بالاتر برود.

ارسال نظر


پست قبلی:

پست بعدی: