تلگرام دور دوم جذب سرمایهٔ میلیارد دلاری را برای بلاکچِینش برگزار می‌کند، و وزیر ما به پُست‌بانک و نخبگان بومی دل بسته است

نویسنده: نیما دادگستر

خبر اولیهٔ ICO ی تلگرام را قبلا خوانده بودید. حالا دِ وِرج خبرهای جدیدی آورده است:

نمی‌شود جسارت پاوِل دوروف را تحسین نکرد.

در چند ماه اخیر، مدیرعامل تلگرام ۸۱ سرمایه‌گذار برجسته از جمله غول‌های درهٔ سیلیکن مانند سِکُویا کپیتال و بنچمارک را قانع کرده که ۸۵۰ میلیون دلار در ازای پیش‌خرید رمزپولِ بلاکچِین تلگرام در اختیارش قرار دهند. حالا او در تلاش است که قبل از عرضه عمومی این رمزپول گروه دومی از سرمایه‌گذاران را هم قانع کند.

این هفته، سرمایه‌گذارها ایمیلی از تلگرام دریافت کرده‌اند که خبر از پیش‌فروش خصوصیِ دیگری می‌دهد، ۴ منبع مختلف این موضوع را تایید کرده‌اند.

به گفتهٔ یکی از منابعِ ما هنوز رقم دقیقِ جذب شده مشخص نیست ولی دو تای دیگر تخمین زده‌اند که در دور دوم هم سرمایه‌ای نزدیک دور قبلی جذب خواهد شد که کل آن را به ۱.۶ میلیارد دلار می‌رساند، و حتی قبل از اینکه عرضه عمومی این رمزپول (Gram) شروع بشود رکورد قبلی که ۲۳۲ میلیون دلار بود را با فاصله پشت سر می‌گذارد.

این تغییر در برنامه‌های تلگرام در حالی است که این کمپانی زیر موشکافی درباره طرح پیشنهادیِ بلاکچِینِ خود (تلگرام اوپن نتورک، TON) است، بلاکچین جدیدی که وعدهٔ آن ساختن اکوسیستمی مانند اتریوم با اپ‌ها، سرویس‌ها، و فروشگاهی برای کالاهای دیجیتال و فیزیکی است.

منتقدین می‌گویند که طرح از نظر جزئیات فنی ضعیف است و رقم بالای جذب سرمایه بیشتر به هیاهو و انتظارهای امیدوارانه برمی‌گردد، نه به خود تکنولوژی.

اما گویا قابلیت‌های پلتفرم TON برای سرمایه‌گذاران اولیه اهمیت چندانی ندارد. شاید چون با اینکه دورهٔ حبس سرمایه تا مدتی جلوی فروش رمزپول‌های آنها را می‌گیرد، اما باز هم بازگشت سرمایهٔ بزرگی بعد از باز شدن ICO به روی مردم عادی، را انتظار دارند.

پیام‌رسان تلگرام هم می‌تواند بستری برای جذب میلیون‌ها نفر به TON باشد. تلگرام می‌تواند عرضه عمومی رمزپول خود را نزد کاربران پیام‌رسانش (تخمین اکتبر ۲۰۱۷، حدود ۱۷۰ میلیون نفر) تبلیغ کند و حتی این اپ پیام‌رسان را تبدیل به قطبی برای استفاده از Gram کند.

مقدار سرمایه، نام‌های پشت کار، و استراتژی تجاری تلگرام به اندازه کافی داغ هستند که انتظار داشته باشیم TON یکی از بلاک‌چین‌های بزرگ آینده بشود. هر چه نباشد، تلگرام و دوروف نشان داده‌اند که در اجرای ایده‌های جدید و کاربردی، کاملا چالاک هستند. اما اینکه بتواند رقیب اتریوم بشود یا خیر، جای سوال دارد.

توییت اخیر وزیر ارتباطات ایران را زیر این خبر می‌آورم، که دیروز حسابی باعث خنده‌مان شد:

در جلسه‌ای که با هیئت مدیره پست بانک در خصوص ارزهای دیجیتال مبتنی بر زنجیره بلوکی داشتم، مقرر شد این بانک اقدامات لازم برای پیاده‌سازی آزمایشی اولین ارز دیجیتالی کشور را با استفاده از ظرفیت نخبگان کشور به عمل آورد. مدل آزمایشی برای بررسی و تایید به نظام بانکی کشور ارائه خواهد شد.

من برای خودم این تعریف را دارم: به خاطر ماهیت جهانیِ علم و دانش، آدم نخبه حتما جهانی است و نخبهٔ بومی حتما قلابی است. طبق این تعریف این به اصطلاح نخبگان کشور، شبیه افسانه و توهم هستند. هیچ وقت اثری در مقیاس جهانی از آنها نمی‌بینیم اما همیشه کارها به آنها محول می‌شود. از آنجایی که ایران قطب فناوری نیست، شاید اینها ژن خوبی دارند که نخبه محسوب می‌شوند!

ارسال نظر


پست قبلی:

پست بعدی: