خلافکارهای اروپایی چند درصد پولشان را در رمزپول‌ها مخفی می‌کنند؟

نویسنده: نیما دادگستر

شیروما سیلوا برای بی.بی.سی نیوز می‌نویسد:

طبق تخمین یوروپول (آژانس همکاری‌ها برای اجرای قوانین در اتحادیه اروپایی)، خلافکاران اروپا هر سال ۴.۲ تا ۵.۶ میلیارد دلار را به شکل رمزپول‌ها وارد چرخهٔ پولشویی می‌کنند.

رئیس این آژانس، راب وِین‌رایت، با تخمینِ اینکه حدود ۳ تا ۴ درصد از ۱۴۰ میلیارد دلار پولِ غیرقانونی در این اتحادیه وارد رمزپول‌ها می‌شود، در گفتگو با برنامهٔ پانوراما گفت که فعالان این صنعت و قانونگذاران بایستی برای حل مشکل همکاری کنند، و هر چند از این پدیده عقب هستند ولی شاید هنوز دیر نشده باشد.

او می‌گوید، “پشت رمزپول‌ها، بانکی نیست و آنها را یک نهاد مرکزی اداره نمی‌کند بنابراین پلیس نمی‌تواند تبادلاتشان را زیر نظر بگیرد و اگر فردی به عنوان خلافکار شناسایی شود، هیچ راهی برای مسدود کردن رمزپول‌های او نیست.”

در پولشویی با رمزپول‌ها، درآمد‌های اسکناسی خلافکاران ابتدا تبدیل به بیتکوین می‌شود و سپس به مقادیر کوچکتری تقسیم شده و به افرادی داده می‌شود که ظاهرا ارتباطی با امور خلاف ندارند اما عملا نقش “حمالِ پول” را دارند.

این افراد بیتکوین‌ها را به اسکناس تبدیل می‌کنند و به شکل درآمد سالم دوباره به خلافکارها برمی‌گردانند. آقای وین‌رایت می‌گوید، “در بسیاری پرونده‌ها شناسایی هویت کسی که دارد پول را نقد می‌کند برای ما بسیار سخت است.”

البته که هر فناوری جدیدی را می‌توان برای مقاصد ناسالم هم استفاده کرد. اما دو نکته از این مصاحبه برداشت می‌شود:

  1. طبق این آمارها می‌توان گفت که رمزپول‌ها ابزار اصلیِ بخش اعظم عملیات پولشویی نیستند! چون همان‌طور که خواندید بین ۹۶ تا ۹۷ درصد از درآمد و پولشوییِ خلافکارها هنوز با اسکناس‌های منتشره توسط بانک‌های مرکزی انجام می‌شود.
  2. در نتیجه، می‌شود گفت که اثر درآمدهای غیرقانونی روی قیمت رمزپول‌ها بسیار کوچکتر از چیزی است که برخی رسانه‌ها و تحلیلگرها می‌خواهند وانمود کنند.

در این زمینه یک خبر مرتبط هم بخوانید. اولگا کریف برای بلومبرگ می‌نویسد:

بیتکوین دارد جذابیتش را برای گروهی از اولین طرفدارانش -خلافکارها- از دست می‌دهد و دلیل آن طلوع نوع جدیدی از رمزپول‌ها است.

رمزپول‌هایی مثل مونرو (Monero) طراحی شده‌اند تا جلوی هر نوع ردگیری را بگیرند و رشد قیمت آنها نسبت به بقیه در ماه‌های گذشته، درست همزمان با مجهز شدن ماموران قانون به نرم‌افزارهایی برای رصد تراکنش‌های بیتکوین، سرعت گرفته است.

بیش از همه دولت‌های مرکزی از رمزپول‌ها می‌ترسند و قبلا خواندید که چرا حق هم دارند.

ارسال نظر


پست قبلی:

پست بعدی: