هوم‌پاد

نویسنده: نیما دادگستر

جان گروبر در بررسی هوم‌پاد می‌نویسد:

حدود یک هفته است که هوم‌پاد را تست می‌کنم، و این اولین بررسی محصولی است که می‌توانم آن را در یک توییت خلاصه کنم، آن هم یک توییت ۱۴۰ کاراکتری به یاد قدیم:

هوم‌پاد دقیقه آن کاری را می‌کند که اپل گفته می‌کند، و هیچ کاری بیشتر از آنچه اپل گفته، نمی‌کند، و قیمتش ۳۴۹ دلار است.

بفرمایید.

شاهد حرفهایم، توصیف خود اپل از هوم‌پاد در وبسایتش است:

  • صدایی عالی دارد.
  • راه‌اندازی آن آسان است.
  • پخش موسیقی با آن از طریق اپل (اپل میوزیک، آیتونز استور، آیکلاد میوزیک لایبرری، پادکست‌های آیتونز) آسان است.
  • تعامل اصلی با آن به کمک سیری انجام می‌شود. شما فقط با هوم‌پاد حرف می‌زنید.
  • امکان تعامل ثانوی به عنوان یک اسپیکرِ به وسیله اِیرپلِی وجود دارد.

همهٔ اینها صحیح‌اند.

اپل می‌گوید که کیفیت صدای عالی هوم‌پاد دو دلیل دارد. اول یک دلیل قدیمی: سخت‌افزارِ با کیفیت بالا. ۷ بلندگو با چیدمان دایره‌ای و یک ووفر قوی در بالا. دلیل دوم، ذاتا چیز جدیدی است: تحلیل موسیقی و شرایط آکوستیکی اتاق به صورت پویا (پیوسته)، برای تنظیم تُن‌های موسیقیِ در حال پخش.

در جریان یک تور رسانه‌ای که هفتهٔ قبل در آزمایشگاه صوتی اپل در کوپرتینو داشتیم، کِیت بِرگران، از نائب‌رئیس‌ها در گروه مهندسی سخت‌افزارِ اپل، به ما گفت که پروژه هوم‌پاد حدود “شش سال قبل” شروع شد و موضوع اصلی آن چنین بود: اگر یک تراشهٔ پیشرفتهٔ سری A را داخل یک بلندگوی کوچک بگذاریم، تا هم موسیقی و هم ویژگی‌های آکوستیکی محیط را لحظه به لحظه تحلیل کند، کیفیت موسیقی چقدر بهتر می‌شود؟

من این داستان خلقت را باور می‌کنم. اول اینکه، سوالِ “چه می‌شود اگر ______ را تبدیل به یک کامپیوتر پیشرفتهٔ کوچک کنیم؟” مشخصا تبدیل به مانترای اپل برای ورود به محصولات جدید شده است. برای نمونه، اِرپادزهای بی‌سیم اپل، دو کامپیوتر کوچک iOS ی هستند برای گوش‌های ما. همین‌طور است اپل‌واچ برای مُچ. و وقتی که آیفون معرفی شد، این فکر که اپل کاری کرده که OS X روی یک تلفن دستی اجرا شود، واقعا باورنکردنی بود. دوم اینکه عملکرد آکوستیکی هوم‌پاد واقعا معرکه است. من عشق-موسیقی نیستم، اما به وضوح صدایش “۳۵۰ دلاری” است.

رقابت و محصولات خانهٔ هوشمند

قبل از اینکه هوم‌پاد به دستم برسد در این باره نوشته بودم، هوم‌پاد و محصولات الکساییِ آمازون با اولویت‌های متفاوتی ساخته شده‌اند. اولویت اول هوم‌پاد کیفیت صدا است. اما محصولات آمازون به عنوان دستیارهای شخصی ارزان ساخته شده‌اند. رویکرد آمازون گویا است، آنها بعد از معرفی اولین محصول به دنبال ساخت یکی گرانترش نرفتند، بلکه در عوض اِکو دات را با ابعادی کوچکتر معرفی کردند.

یک روش دیگر برای نگاه به اولویت‌ها این است. به نظر من آمازون (قطعا) و گوگل (احتمالا) این سخت‌افزارهای خانگی را به عنوان راهی برای ورود دستیارهای صوتی‌شان به خانه‌های مردم ساخته‌اند. چیزی شبیه این: “ما این فناوری عالیِ دستیار صوتی را داریم، باید دستگاهی برای استفاده از آن در خانه بسازیم.” گوگل به واسطهٔ اندروید میلیون‌ها تلفن در دست مردم دارد که می‌توانند میزبان فناوری دستیار صوتی‌اش باشند. اما آمازون، بدون یک سخت‌افزار اختصاصی، چطور می‌توانست برای الکسا کاربر پیدا کند؟

اما در مورد اپل، آنچه اول ساخته شد محصول بود: یک بلندگو با صدای عالی و قابل تنظیم در محیط‌های مختلف. تصمیم برای استفاده از سیری به عنوان رابط کاربری آن، بعدا گرفته شد.

تفاوت بین این محصول‌ها از تفاوت رویکردها می‌آید: “بیایید یک بلندگو برای فرستادن الکسا به خانه‌ها بسازیم” در برابر “بیایید از سیری استفاده کنیم چون صدا بهترین رابط کاربری برای یک بلندگوی خانگی خواهد بود.”

من فکر نمی‌کنم تصمیم اصلی بین خرید هوم‌پاد و اکو باشد، اینها قابل مقایسه نیستند. تصمیم سخت‌تر بین خرید هوم‌پاد، یا سونوس وانِ مجهز به الکسا، و گوگل هوم‌مکس است. با مقایسهٔ آنها در کنار هم باید بگویم هوم‌پاد صدای بهتری دارد. اما به نظرم آدم‌ها تصمیم آخر را بر اساس اکوسیستم‌ها خواهند گرفت.

شرکت‌های متفاوت، نقاط قوتِ متفاوت، و در نتیجه محصول‌هایی متفاوت. هوم‌پاد نواقص زیادی دارد، شاید محدودترین محصول/خدمت اپل در نیم دههٔ اخیر باشد. قابل درک است که چرا «یک مشتری پر و پا قرص اپل» آن را خواهد خرید: سادگیِ استفاده، سخت‌افزار بهتر از رقبا. و همین‌طور قابل درک است که چرا «کسی که چیزهای بیشتری می‌خواهد» به سراغ آمازون اکو و گوگل هوم خواهد رفت.

همان‌طور که گروبر نوشته تصمیم در مورد این محصولات خیلی به تعلق خاطر خریدار به اکوسیستم بستگی دارد.

ارسال نظر


پست قبلی:

پست بعدی: