اگر تلفن اندرویدی دارید، گوگل احتمالا هر حرکت شما را دنبال می‌کند

نویسنده: نیما دادگستر

دِیوید یانوفسکی برای کوارتز می‌نویسد:

دوچرخه‌سواری می‌کنید؟ گوگل احتمالا از آن خبر دارد. کوه‌نوردی می‌کنید؟ احتمالا از آن هم با خبر است.

شاخک‌های حساسِ این شرکت که زیرمجموعه آلفابت است، یواشکی اطلاعات را از طریق برخی از نوآورانه‌ترین ویژگی‌های سیستم عامل اندروید جمع‌آوری می‌کنند. وقتی این شاخک‌ها فعال شوند، تلفن‌های اندرویدی در سکوت کامل شروع به ارسال داده‌ها به سِرورهای گوگل می‌کنند، از اطلاعات جی.پی.اِس گرفته تا شبکه‌های وای‌فای نزدیک، فشار هوا، و حتی نوع فعالیتی که صاحب تلفن در هر لحظه انجام می‌دهد. هر چند این ارسال داده‌ها بدون اجازه کاربر عملی نیست، اما برای پرهیز از آن برای کاربران اندروید بسیار سخت است و فهمیدنش، حتی سخت‌تر.

در نتیجه، مقدار اطلاعاتی که گوگل از کاربران اندروید دارد فراتر از چیزی است که بعضی‌ها تصور می‌کنند. گوگل می‌تواند از داده‌های مذکور برای فروش تبلیغات هدف‌دار استفاده کند. همچنین می‌تواند کاربری که با دیدن تبلیغات گوگل برای خرید به فروشگاه‌ها می‌رود را شناسایی کند. در نتیجه دولت‌ها و دادگاه‌ها هم می‌توانند از گوگل درخواست ارائه جزئیات موقعیت مکانی کاربران اندروید را داشته باشند.

شاید هرگز نامش را نشنیده باشید ولی “تاریخچه مکانی” یکی از محصولات قدیمی گوگل است که اولین بار در ۲۰۰۹ با محصولی به نام گوگل لَتیتود -که حالا دیگر وجود ندارد- معرفی شد. امروزه، تاریخچه مکانی برای تقویت خدماتی مثل پیش‌بینی ترافیک و توصیه رستوران‌ها استفاده می‌شود. هر چند این قابلیت به طول پیش‌فرض روی تلفن‌های اندرویدی فعال نیست -یا حتی هنگام اولین تنظیم دستگاه نیز به کاربر توصیه نمی‌شود- ولی فعال‌سازی آن به شکلی موزیانه در اپ‌هایی نیز گوگل مَپس، گوگل فوتوز، گوگل اسیستَنت، و اپ اصلی گوگل انجام می‌شود.

در بررسی تلفن‌های مختلف، کوارتز مشاهده کرد که هیچ یک از این اپ‌ها از ادبیاتی یکسان برای توصیف نتایج فعال‌سازی این سرویس (تاریخچه مکانی) استفاده نمی‌کنند، و هیچ‌یک مشخصا به کاربر نمی‌گویند که در صورت فعال‌سازی آن، همهٔ اپ‌های گوگل و نه فقط اپ مذکور، به داده‌های تاریخچه مکانی دسترسی خواهد داشت.

کاربران اندروید می‌توانند برخی از اطلاعات گردآوری‌شده توسط گوگل را در بخش Your Timeline در گوگل مپس ببینند (صفحه توضیحات گوگل درباره چگونگی دسترسی به آن). می‌توانید این توضیحات را هم برای خاموش کردن کامل تاریخچه مکانی بخوانید.

“خبیث نباش”.

ارسال نظر


پست قبلی:

پست بعدی: