چهار ماشه‌ای که می‌توانند در ۲۰۱۸ یک سقوط بزرگ را برای ارزهای رمزپایه رقم بزنند

نویسنده: نیما دادگستر

جولیَن هاسپ، هم‌موسس TenX چندی پیش پیش‌بینی کرده بود که امسال بیتکوین هم ۵,۰۰۰ دلار را خواهد دید و هم ۵۰,۰۰۰ دلار را. او حالا به عنوان میهمان برای CNBC می‌نویسد:

اگر درست است که [یک پدیده] هر چه بزرگتر باشند، بدتر سقوط می‌کنند، آن‌وقت ارزهای رمزپایه مدت‌ها است که به سمت سقوطی بزرگ در حرکتند. اما، از آن طرف هم می‌شود گفت که دارند برای صعودی بزرگتر [بعد از آن] آماده می‌شوند.

شرکت من، TenX، کارت‌های اعتباری برای خرج کردنِ رمزپول‌ها ارائه می‌کند، پس من همیشه باید آمادهٔ غافلگیری‌های آینده باشم. و الآن این سوال را دارم: اگر در وضعیت حبابی هستیم، چه چیزهایی می‌تواند این حباب را منفجر کند؟

با دانستن این که همه چیز را همگان دانند، در هفته‌های گذشته با برخی از مطلع‌ترین و باتجربه‌ترین افراد در اکوسیستمِ رمزپول‌ها گفتگو کردم، تا آنها را با این پرسش به چالش بکشم. رسیدن به جواب صحیح کار آسانی نبود، اما به این چند تهدید رسیدیم:

قانون‌گذاری

اگر قانون‌گذاران در امریکا، اروپا، و سایر جاها دست به یکی کنند تا صرافی‌ها و دیگر شرکت‌های خدمات‌دهنده به این اکوسیستم را مسدود کنند، این  تاثیر بزرگی بر رمزپول‌ها خواهد داشت، که البته ذاتا طوری ساخته شده‌اند که قابل مسدودسازی نباشند.

با نگاهی به پرونده چین که رمزپول‌ها را در تابستان ۲۰۱۷ مسدود کرد، یک نتیجهٔ می‌گیریم: افراد و شرکت‌ها خیلی ساده به جای دیگری نقل مکان کردند. به جای سقوط بازار شاهد صعود تاریخی‌اش بودیم. آیا ممنوعیت در امریکا و اروپا تاثیر بزرگتری خواهد داشت؟ به نظرم بله، اما سناریوی ممنوعیت رمزپول‌ها در اقتصادهای بزرگ غربی چقدر به واقعیت نزدیک است؟

بعد از گفتگو با افراد مختلف، به این سناریو احتمال وقوع ۱۰٪ می‌دهم، که می‌تواند ارزش بازار را ۵۰٪ پایین بیاورد.

صرافی‌ها

قبل از ۲۰۱۴، در اکوسیستم ما فقط یک صرافی بزرگ بود که نزدیک به ۷۰٪ حجم معاملات را پوشش می‌داد: Mt. Gox. در ابتدای آن سال ام.تی. جاکس [به خاطر یک هک بزرگ] همه معاملاتش را تعلیق کرد و باعث سقوط ۸۰ درصدی بازار شد.

بعضی‌ها نگران اتفاق مشابهی هستند اما بازار توزیع‌شده‌تر از قدیم است و به ندرت یک صرافی پیدا می‌شود که بالای ۱۰٪ از حجم معاملات را داشته باشد. البته بعضی صرافی‌ها نقش برجسته‌تری دارند: به نقل از هکرنون، کوین‌بِیس و راهکار خدماتی‌اش به نام GDax یکی از بزرگترین دریچه‌های ورود سرمایهٔ جدید به این اکوسیستم هستند. و البته یکی از بزرگترین پایگاه‌های کاربری را هم دارند.

مشکل بزرگ بعدی نه از ناحیهٔ یک هک بزرگ، بلکه می‌تواند در اثر توقف ورود سرمایه‌های جدید باشد.

در بخش معاملهٔ رمزپول-با-رمزپول، حتی خطر بزرگتری داریم: یکی از بزرگترین صرافی‌های آنلاین (از نظر حجم معاملات) که فقط ۶-ماه سابقه دارد، باینَنس است که گاهی حتی ۲۰۰,۰۰۰ کاربر جدید در یک ساعت هم گرفته است.

هیچ‌یک از این صرافی‌ها را متهم به کیفیت پایین نمی‌کنم، فقط روی خطرات احتمالی انگشت می‌گذارم. چه می‌شود اگر کوین‌بیس متوقف شود و دیگر پول جدیدی وارد بازار نشود؟ چه می‌شود اگر باینَنس به مشکل بخورد؟ رشد بازار تصاعدی است و اگر یک چیز کوچک خراب شود، می‌تواند چشمهٔ سرمایه‌های جدید را خشک کند و برخی رمزپول‌ها را تا مدت‌ها غیر-قابل-برداشت و در نهایت نابود کند.

من خطر این تهدیدها را در سال جدید حدود ۲۵٪ می‌دانم که می‌تواند به سقوط ۱۰ تا ۱۵ درصدی بازار منجر شود.

اعتبار

برخی صرافی‌ها به کاربران امکان خرید و فروش با کارت‌های اعتباری [و نه پول واقعی] را می‌دهند. و علاوه بر این، به معامله‌گرها اهرم‌های معاملاتی (برای ۱۰ یا حتی ۱۰۰ برابر کردن حجم خرید و فروش) می‌دهند. یک گزارش بود که می‌گفت حدود ۴ درصد از خرید‌های انجام شده با کارت اعتباری هرگز بازپرداخت نمی‌شوند.

چنین روشی به معنای قمار کردن روی صعود دائمی بازار است، بنابراین هر گاه بازار به وضعیت خنثی در آید خبر بدی برای این افراد است که مجبورند معاملاتشان را تسویه کنند ولی نمی‌توانند.

من این سناریو را در حد ۲۰ تا ۲۵ درصد محتمل می‌دانم اما تاثیرش روی بازار ضعیف است و بین ۵ تا ۱۰ درصد خواهد بود.

تِتِر

اگر ارزش بازاریِ یک رمزپول به ۱ میلیارد دلار رسیده باشد، به این معنا نیست که ۱ میلیارد دلار پول به آن تزریق شده است. در حقیقت، رقم واقعی خیلی کمتر است، زیرا ارزش بازاری هر ارزی با ضرب کردن قیمت هر واحد در تعداد آن محاسبه می‌شود.

بنابراین شاید ارزش بازاری یک رمزپول ۱ میلیارد دلار شده باشد، اما فقط ۵۰ میلیون دلار سرمایه وارد آن شده باشد. از این رو وقتی آن رمزپول نابود می‌شود ارزشش در بازار از ۱ میلیارد دلار به صفر می‌رسد ولی سرمایه‌گذاران فقط ۵۰ میلیون دلار از دست می‌دهند.

اما یک استثنا هست: تِتِر.

تِتِر رمزپولی است که هرگاه ۱ دلار به آن تزریق شود، ۱ واحد از آن -از توی هوا- خلق می‌شود. در این لحظه، ارزش بازاری تِتِر حدود ۱.۶ میلیارد دلار است، یعنی باید ۱.۶ میلیارد دلار واقعی در حساب بانکیِ پشتیبان آن وجود داشته باشد.

اما به نقل از برخی گزارش‌ها، خبری از ۱.۶ میلیارد دلار در حساب پشتیبان نیست. از آنجایی که خیلی از صرافی‌ها و رمزپول‌ها به تِتِر وابسته‌اند، هر چیزی که نشانگر تقلب در آن باشد می‌تواند بازار را به سقوطی وحشتناک دچار کند.

احتمال این واقعه در ۲۰۱۸ را حدود ۱۰٪ می‌دانم و می‌تواند بین ۱۰ تا ۱۵ درصد ارزش بازار را کاهش دهد.

بیتکوین حالا با فاصلهٔ فراوان از اوج تاریخی‌اش (۲۰,۰۰۰ دلار) به حوالی ۸,۰۰۰ دلار رسیده است و تقریبا بخش اول پیش‌بینی دکتر هاسپ را جلو رفته است. افزایش حبابی قیمتش در اواخر ۲۰۱۷ نوید یک اصلاح قیمت بزرگ را می‌داد، شخصا انتظار نداشتم بالاتر از ۱۴,۰۰۰ دلار برود.

اما در ابتدای ۲۰۱۸ علاوه بر فشارهای عادی (نقد کردن سودها و تکاندن سبد سرمایه) تعدادی فشار غافلگیرکننده هم به وجود آمده است. خبرهای تایید نشدهٔ مختلف درباره ممنوع شدن رمزپول‌ها در کشورهای مختلف (کره جنوبی، هند، و …) فشار نزولی را تشدید کرده است ولی همان‌طور که دکتر هاسپ نوشته، رمزپول‌ها را نمی‌شود مسدود کرد و ذاتا طوری طراحی شده‌اند که از مرزها عبور کنند.  باید به انتظار نشست و دید که در عمل این شایعات به چه سرانجام می‌رسند. اوکی، این از قانون‌گذاری.

اما درباره نگرانی از صرافی‌ها؛ به شرطی که زودتر صرافی‌های غیرمتمرکز (Decentralized Exchanges) در دسترس قرار بگیرند، من نگرانی زیادی در این مورد ندارم. اینها صرافی‌هایی خواهند بود که روی زنجیرهٔ بلوکی و با استفاده از قراردادهای هوشمند پیاده می‌شوند و عملا محدودیت‌های دولت‌ها تاثیر چندانی روی آنها نخواهد داشت.

درباره نگرانی از خریدهای اعتباری؛ همان که آقای هاسپ گفت کفایت می‌کند.

درباره تِتِر؛ بوی یک کلاه‌برداری را می‌دهد، شبیه یک کلاه‌برداری ست، شفاف نیست، و در کل نگران‌کننده است. اخیرا هم کمیسیون معاملات آتی کالا در امریکا یک حکم احضار برای تِتِر و بیتفینکس فرستاده که معلوم نیست چه زمانی نتیجه‌اش معلوم شود ولی به اندازه کافی باعث تکان خوردن بازار شده است.

به نظرم یکی از ایرادات بزرگ این بازار، (غیر از اندازهٔ هنوز کوچکش که تا به ۲-۳ تریلیون دلار نرسد از نظر من هنوز کوچک است)، وابستگی‌اش به بیتکوین است. مثل یک تیم فوتبال که نه فقط کیفیت بازی‌اش به تک‌ستاره‌اش بستگی دارد، بلکه بودن یا نبودنش روی بقیه بازیکن‌ها هم تاثیر روانی می‌گذارد.

اگر نزول بیتکوین ادامه پیدا کند، و از اغما بیرون نیاید، آیا بقیه رمزپول‌ها هم باید بروند بمیرند؟ البته که نه. آن روزی که سرنوشت بقیه از بیتکوین جدا شود، بهترین روز برای این بازار خواهد بود. و اولین قدم برای آن، تبدیل شدن اتریوم به رمزپول شماره یک دنیا است. شرط می‌بندم که در ۲۰۱۸ اتریوم از بیتکوین جلو می‌زند.

در نهایت ما نمی‌دانیم وزن تهدیدها بیشتر است یا وزن تغییرات مثبت و این همان عامل ریسک در این بازار نوپا است.

ارسال نظر


پست قبلی:

پست بعدی: