شنیده‌ها: تلگرام در صدد معرفی پلتفرم بلاک‌چِین TON با ارز رمزپایه Gram است

نویسنده: نیما دادگستر

دِیوید دینکینز در خبری اختصاصی برای وبسایت کُوین‌تلگراف می‌نویسد:

به گفته منابع آشنا با موضوع، تلگرام، این اپلیکیشن محبوب پیام‌رسان، می‌خواهد پلتفرم زنجیره بلوکی و ارز رمز پایهٔ خودش را معرفی کند. این پلتفرم جدید دِ اوپن نتورک یا تلگرام اوپن نتورک (TON) نام خواهد داشت و از نسل‌های جدید فناوری زنجیره بلوکی استفاده می‌کند.

گزارش‌های اولیه درباره این پلتفرم جدید امروز توسط آنتون روزنبرگ، یکی از کارمندان سابق تلگراف -بخش نشر محتوای تلگرام- در فیسبوک منتشر شد. او ویدیویی تبلیغاتی را منتشر کرده که ادعا می‌کند مربوط به این پلتفرم است و می‌گوید قشر هدف TON مردمی هستند که زیر نظر حکومت‌های بسته زندگی می‌کنند، و TON آنها را قادر به ارسال پول بدون نیاز به بانک در داخل اپلیکیشن تلگرام می‌کند که این می‌تواند کنترل دولت بر روی پول مردم را کاهش دهد.

کُوین‌تلگراف دریافته که این ارزِ جدید Gram نام دارد و امکان یکپارچه شدن با بسیاری از اپلیکیشن‌های پیام‌رسان (هنوز معلوم نیست کدام یک) را خواهد داشت. همچنین برای ذخیره Gram نیازی به کیف پول‌های سنگین و دانلود کل زنجیرهٔ بلوکی نیست و با استفاده از کیف پول سبک می‌توان موجودی را مشاهده و جابه‌جا کرد.

پلتفرمِ TON به خاطر حضور ۱۸۰ میلیون کاربر در تلگرام نیازی به دوره شکوفایی که اکثر پلتفرم‌های نوظهور به آن نیاز دارند، نخواهد داشت. تلگرام همین حالا هم در بین طرفداران زنجیرهٔ بلوکی محبوبیت زیادی دارد، همان‌طور که موسس تلگرام، پاول دوروف گفته است، “الآن همه طرفداران زنجیره بلوکی و ارزهای رمزپایه به تلگرام مهاجرت کرده‌اند.”

کُوین تلگراف برای دوروف پیامی ارسال کرده ولی هنوز جوابی دریافت نشده است. با اینکه TON هنوز رسما تایید نشده ولی با گزارش قبلی بلومبرگ همخوانی دارد، جایی که نوشته شده بود: “دوروف تلگرام را یک پروژه نیکوکارانه می‌داند که اوایل سال آینده شروع به درآمدزایی خواهد کرد، اما فقط به اندازه‌ای که برای گسترش توسعه‌اش لازم باشد.”

اگر خبر حقیقت داشته باشد، TON و Gram اتفاق خیلی بزرگی خواهند بود. به خصوص برای ایران که ۴۰ درصد ترافیک اینترنتی آن در تلگرام می‌چرخد. فقط تصور کنید که یک شبه همه مردم ایران با زنجیره بلوکی و ارزهای رمزپایه آشنا شوند، آن وقت دیگر بانک مرکزی و دولت و بقیه نهادها نمی‌توانند به این فناوری بی‌تفاوت باشند. خروجی آن مثبت خواهد بود یا منفی؟ هیچ ایده‌ای ندارم.


۱ نظر

ارسال نظر


پست قبلی:

پست بعدی: