بلومبرگ: اپل سال آینده با «پروژه مارزیپَن» اپ‌های آیفون، آیپد و مک را یکپارچه می‌کند

نویسنده: نیما دادگستر

مارک گورمن برای بلومبرگ گزارش می‌دهد:

اپل با آیفون و آیپد راهی بدیع برای کار با کامپیوترها ارائه کرد: استفاده از اپ‌هایی ساده که در یک اپ استور متمرکز ارائه می‌شوند.

اما این رویکرد به آن خوبی در دسکتاپ‌ها و لپتاپ‌های اپل جواب نداده است. مک اپ استور یک شهر ارواح است با مجموعه‌ای کوچک از اپها که به ندرت به‌روز می‌شوند. حالا اپل پروژه‌ای دارد تا این وضع را عوض کند و به افراد امکان استفاده از یک اپ را بدهد که به طور یکسان روی همه دستگاه‌ها کار می‌کند: آیفون‌ها، آیپدها و مک‌ها.

افراد آشنا با این پروژه می‌گویند به زودی و از سال آینده، توسعه‌دهندان قادر به طراحی یک اپلیکیشنِ واحد خواهند بود که بسته به نوع دستگاه مورد استفاده، آیفون، آیپد، یا مک، با صفحات لمسی، ماوس و ترک‌پد کار خواهد کرد.

استیو ترافتون-اسمیث از توسعه‌دهندگان و افراد پرسابقه اکوسیستم اپل بر این باور است که یکپارچه‌سازی اپها می‌تواند به هر دو سیستم عامل iOS و macOS کمک کند تا “به عنوان یک سیستم عامل واحد کار کنند، نه به عنوان یک مکمل برای یکدیگر. این می‌تواند بزرگترین تغییر برای پلتفرم نرم‌افزاری اپل از زمان معرفی iOS باشد.”

منابع ما می‌گویند کهاین پروژه سِری با اسم موقت «مارزیپَن» تلاشی چندساله است که اوایل سال آینده به نتیجه می‌رسد و احتمالا در کنفرانس WWDC در اوایل تابستان معرفی خواهد شد. البته آنها می‌گویند که هنوز زمانبندی نهایی نشده و احتمال تغییر یا لغو آن وجود دارد.

اپل اولین شرکتی نخواهد بود که اپ‌های دسکتاپ و موبایل را یکپارچه می‌کند. مایکروسافت قبل از آنکه سیستم عامل ویندوز برای تلفن‌های هوشمند را از رده خارج کند، در صدد جا انداختن پلتفرم ویندوز یونیوِرسال بود که به توسعه‌دهندگان امکان اجرای اپ روی همه دستگاه‌ها را می‌داد. شبیه آن، گوگل نیز سعی کرده برخی اپ‌های اندروید را به سیستم عامل کروم بیاورد.

در این چند سال نوآوری‌های اپل حد وسط نداشته‌اند: یا بد یا عالی. امیدوارم این یکی خوب از کار در آید.

به خصوص امیدوارم این پروژه برخی اپ‌های خوب مک را به آیپد بیاورد. هر چه می‌گذرد امید من به مکبوک‌ها کمتر و علاقه‌ام به آیپدها بیشتر می‌شود. مکبوک‌های جدید مشکلاتی دارند که برای شغل من ترسناکند، مثلا درصد بالای خرابی صفحه‌کلیدهای پروانه‌ای.

حالا اگر با این پروژه بشود اپ‌های یونیورسال ساخت، کافی است چند اپ (از جمله MarsEdit برای وبلاگ‌نویسی) به iOS بیایند، آن وقت ترکیب یک آیپد پرو و کیبورد فیزیکی‌اش برای من بهترین گزینه خواهد بود. لااقل اگر صفحه کلیدش خراب شد با ۱۵۰-۱۷۰ دلار یکی نوش را می‌خرم، نه اینکه مکبوک یا مکبوک پرویی بخرم که هزینه و دردسر تعمیر کیبورد آنها سرسام‌آور و جانکاه است.

من پروژه مارزیپَن را بیش از آنکه احیاگر اکوسیستم مک ببینم، فرصتی برای غنی کردن اکوسیستم iOS می‌دانم. صدالبته که داشتن اپ‌های iOS روی مک عالی است، اما سخت‌افزارهای کاری بیش از هر زمانی به هم نزدیک شده‌اند و برای من، اگر فرصتی پیدا شود که کارم را به آیپد منتقل کنم، درنگ نخواهم کرد. صبر کنیم و ببینیم چه می‌شود.


۱ نظر

ارسال نظر


پست قبلی:

پست بعدی: