موسس لایت‌کوین همه موجودی‌اش را فروخت؛ امیدوار باشید موسس بیتکوین چنین نکند

نویسنده: نیما دادگستر

نور العلی و تاد وایت برای بلومبرگ می‌نویسند:

چارلی لی، خالق پنجمین ارز رمزپایهٔ بزرگ در دنیا، موجودی‌اش را بعد از رشد ۷۵ برابر قیمت لایت‌کوین در سال جاری فروخت.

این مهندس نرم‌افزارِ ساکن سان‌فرانسیسکو که در سال ۲۰۱۱ لایت‌کوین را تاسیس کرد همه موجودی‌اش را در چند روز گذشته “فروخته و اهدا کرده” تا از این پس آزادانه بتواند در مورد این ارزش دیجیتال ابراز نظر کند و دیگر از صحبت‌های او برداشت نشود که قصد بالا بردن قیمت را دارد.

لی می‌گوید، “لایت‌کوین از نظر مالی برای من خیلی خوب بوده، برای همین به اندازه کافی دارم و دیگر موفقیت مالی‌ام را به موفقیت آن گره نمی‌زنم. برای اولین بار در بیش از ۶ سال اخیر، حتی یک لایت‌کوین هم ندارم.”

البته او در ایمیلی پاسخ داده که “هنوز تمام وقت روی لایت‌کوین کار می‌کنم و چیزی عوض نشده. هیچ چیز که نباشد، الآن تمرکز بهتری دارم و کمتر به خاطر تغییرات قیمت حواسم پرت می‌شود.”

بالاخره هر موسسی باید آنچه را کاشته برداشت کند. خوش به حال لی، و چه خوب که دارایی‌اش آنقدر نبوده که باعث سقوط قیمت لایت‌کوین شود. چرا این موضوع مهم است؟ پاراگراف بعدی.

ساتوشی ناکاموتو (خالق مرموز بیتکوین که کسی هویت واقعی‌اش را نمی‌داند)، هم تعدادی بیتکوین دارد که با بررسی کیف پول‌های مرتبط با او مقدار آن را چنین تخمین زده‌اند: «حدود ۱ میلیون بیتکوین». اشتباه نکنیدها! نه ۱ میلیون دلار بیتکوین، ۱ میلیون عدد بیتکوین. یعنی (به نرخ این لحظه) چیزی در حدود ۱۵.۵ میلیارد دلار.

امیدوار باشید که ساتوشی هم آرام آرام بیتکوین‌هایش را نقد کند. چون به معنی واقعی کلمه با قدرت و شهرتی که دارد می‌تواند «یک نفره» عدهٔ زیادی را سکته بدهد. به خصوص حالا که چارلی لی در توییتی او را به چالش کشیده است:

ساتوشی ناکاموتو، حالا نوبت تو ست.


۱ نظر

  1. Suhrawardi

    ته‌اش می‌شود همین دادستان خودمان که می‌گفت – به مضمون – مردم چوب حرص‌شان در سرمایه‌گذاری در موسسات اعتباری را می‌خورند.

ارسال نظر


پست قبلی:

پست بعدی: