۱۰ پیش‌بینی جیمز آلتاچر درباره مسیری که بیتکوین و ارزهای رمزپایه در پیش دارند

نویسنده: نیما دادگستر

سامیپا شِتلی برای سی.ان.بی.سی گزارش می‌دهد:

به گفته جیمز آلتاچر، نویسنده، مدیر سرمایه، و کارآفرین، حرکت عظیم بیتکوین تازه شروع شده است.

به نظر او، جامعه بشری در طول تاریخ تغییرات بزرگی در انتخاب ارزها داشته است: طلا برای تبادل ارزش جایگزین تهاتر پایاپای شد؛ پول کاغذی به عنوان ابزار ذخیره ارزش جایگزین طلا شد؛ و بیتکوین و سایر ارزهای رمزپایه هم به عنوان ابزارهای تبادل ارزش جایگزین پول کاغذی خواهند شد.

با اشاره به عدم تعادل عرضه-تقاضا او پیش‌بینی می‌کند که ارزش هر بیتکوین تا ۱,۰۰۰,۰۰۰ دلار امریکا صعود خواهد کرد، او می‌گوید “این بزرگترین تغییر در زیرساخت‌های پول و ثروت دنیا است که ما در عمرمان خواهیم دید. الآن حدود ۲۰۰ میلیارد دلار ارز رمزپایه وجود دارد در حالی که تقاضای دنیا برای پول حدود ۲۰۰ تریلیون دلار است، یعنی مجموع ارزش پول‌های کاغذی و طلا در کل کشورها.”

(بلاگیک: از زمان این مصاحبه تا امروز، ارزش بازار کریپتوها از ۲۰۰ به ۵۰۰ میلیارد دلار رسیده است.)

همین‌طور که این ۱۰ پیش‌بینی آقای آلتاچر را می‌خوانید، به این فکر کنید که اگر فقط اولی در چند کشور تکرار شود، چه تاثیر عظیمی بر قیمت‌ها خواهد داشت:

  1. حداقل ارز ملی یکی از کشورها با زودی سقوط خواهد کرد -احتمالا آرژانتین یا ونزوئلا. این منجر به اقبال عمومی به بیتکوین در بین مردم آن کشور می‌شود. در نتیجه قیمت بیتکوین به سمت ۵۰,۰۰۰ دلار خواهد رفت.
  2. بانک‌های اصلی دنیا بیتکوین را خواهند پذیرفت، و کیف پول و نرم‌افزار دسترسی به آن را ارائه خواهند کرد.
  3. بر خلاف خوش‌بینی‌ها، یک انقراض بزرگ اتفاق می‌افتد و ۹۵ درصد از ارزهای رمزپایه امروزی از بین خواهند رفت. درست مثل ترکیدن حباب داتکام. اما آنهایی که موفق به بقا شوند صعود خیره‌کننده‌ای خواهند داشت. این رویداد ۴ تا ۶ ماه دیگر رخ می‌دهد.
  4. دولت امریکا شروع به انباشتن یکی از ارزهای رمزپایهٔ دیگر می‌کند تا تبادلات غیررسمی با دیگر کشورها را آسان کند. این اتفاق همین حالا هم رخ داده اما در سال ۲۰۱۸ شدت خواهد گرفت.
  5. چین سرمایه‌گذاری شدیدی روی یکی از ارزهای دیجیتال می‌کند، احتمالا چیزی غیر از بیتکوین. چین می‌خواهد ارزی قابل رقابت با بیتکوین بسازد، اما تحت کنترل مرکزی خودش. این اتفاق باعث تقویت جایگاه قانونی ارزهای رمزپایه می‌شود.
  6. یکی از مشکلات بزرگ ارزهای دیجیتال، نوسانات شدید آنها است. حداقل یک ارز –بِیس‌کوین– این نوسانات را به شکل عمده‌ای در سال ۲۰۱۸ کم خواهد کرد.
  7. بیشتر شرکت‌ها برای تسویه با فریلنسرها به سمت کریپتوها خواهند رفت، که نیاز به اصلاحات مالیاتی را می‌طلبد. مالیات بر فروش افزایش می‌یابد، و در نهایت سهم دولت کم می‌شود و قدرت دولت‌های ملی رو به افول می‌رود. این یک پیش‌بینی بلندمدت است.
  8. همان‌طور که اینترنت باعث تغییر صنعت انحصاری تلفن شد، ارزهای رمزپایه نیز پولِ پشتیبانی شده توسط دولت‌ها را از جایگاه انحصاری خارج می‌کنند.
  9. در امریکا یک نهاد دولتی جدید برای بررسی نحوه قانون‌گذاری برای ارزهای دیجیتال تشکیل می‌شود. این باعث رشد چشمگیر بیتکوین و دیگر ارزهایی می‌شود که کاربردپذیری واقعی دارند.
  10. ده‌ها شرکت در حوزه کریپتوها شکل خواهند گرفت و سهام‌شان در بورس عرضه می‌شود، اما فقط معدودی از آنها به موفقیت خواهند رسید.

۱ نظر

ارسال نظر


پست قبلی:

پست بعدی: