دیزنی با «۵۲ میلیارد دلار» استودیوهای فیلم و تلویزیون فاکس قرن ۲۱ را خرید: اکس-من و ددپول به ماروِل بر می‌گردند

نویسنده: نیما دادگستر

هایم گارتنبرگ برای ورچ می‌نویسد:

دیزنی اعلام کرد که در قراردادی به ارزش ۵۲ میلیارد دلار استودیوهای فیلم و تلویزیون فاکس قرن ۲۱ را خریده است. این قرارداد شامل تصاحب استودیوی فیلم فاکس قرن ۲۰، بازوی تولیدات تلویزیونی آن، شبکه‌های کابلی تحت مالکیت فاکس (از جمله FX و نشنال جئوگرافیک)، و سهام فاکس در شبکه‌هایی مانند Star TV و Sky (که فاکس قبل از اجرایی شدن قرارداد، کل آنها را تصاحب خواهد کرد) می‌شود.

در ضمن، دیزنی سهام فاکس در شرکت استریم هولو (Hulu) را هم به دست خواهد آورد، و با تصاحب ۳۰ درصد سهم فاکس صاحب ۶۰ درصد مالکیت هولو خواهد شد و کام‌کست و تایم وارنر را با ۳۰ و ۱۰ درصد زیردست خود قرار می‌دهد.

همان‌طور که پیش‌تر گزارش شده بود فاکس به دنبال فروش بخش‌های تولیدی‌اش برای تمرکز بر دو بخش سودآورتر، یعنی اخبار و ورزش است. از این رو مالکیت شبکه پخش فاکس، فاکس اسپورتز، فاکس نیوز و برندهای تجاری فاکس را حفظ خواهد کرد و بعد از جداسازی آنها از کمپانی فاکس، باقی مانده را به دیزنی واگذار می‌کند.

 به عنوان بخشی از توافق، مدیر عامل فعلی دیزنی، آقای باب آیگر پذیرفته که تا پایان سال ۲۰۲۱ در مسند خود بماند و البته هنوز مشخص نیست که پس از آن چه کسی جایگزینش خواهد شد.

در کنار تصاحب بازوهای تولید و توزیع محتوا، دیزنی با این قرارداد دارایی‌های معنوی زیادی را هم به بانک خودش اضافه می‌کند. یعنی کاراکترهای محبوبی مثل اِکس-مِن و چهار شگفت‌انگیز حالا دوباره زیر نظر استودیوی ماروِل قرار می‌گیرند -وضعیتی که دیزنی در اعلامیه خود آن را زمینه‌ساز “ساختن دنیاهای داستانی غنی‌تر و پیچیده‌تر” عنوان کرده است. به بیان ساده‌تر، کاراکترهایی مثل وُلوِرین و دِدپول شاید به دنیای سینمایی ماروِل سرک بکشند.

مبلغ این قرارداد که ۵۲.۴ میلیارد دلار است در قالب سهامِ والت دیزنی پرداخت خواهد شد.

میشِل کاستیو هم برای سی.ان.بی.سی گزارش می‌کند:

این تصاحب بزرگ نقشه‌های دیزنی برای تبدیل شدن به یک پلتفرم استریم محتوا را تقویت می‌کند، و آن را به تهدیدی بزرگتر برای نتفلیکس تبدیل خواهد کرد. البته بعید است خللی در جایگاه نتفلیکس ایجاد کند.

دیزنی قبلا خبر از راه‌اندازی سرویس استریم اختصاصی‌اش تا سال ۲۰۱۹ داده بود و در همان زمان هم فیلم‌هایش را از شبکه نتفلیکس خارج خواهد کرد. با اینکه قیمت اشتراک سرویس استریم دیزنی اعلام نشده اما می‌دانیم که بسیار پایین‌تر از قیمت نتفلیکس خواهد بود. بانک محتوایی دیزنی کوچکتر از نتفلیکس است ولی در عوض عناوین بسیار محبوبی را در خود جای داده است.

ادغام دیزنی-فاکس مهر تاییدی است بر استراتژی آینده‌نگرانه نتفلیکس که در سال آینده به تنهایی ۸ میلیارد دلار برای تولید محتوای اوریجینال هزینه خواهد کرد.

این قرارداد حضور دیزنی در دنیا را گسترده‌تر از قبل خواهد کرد، و با حضور آیگرِ نابغه روی عرشه، احتمالا تغییرات زیادی در چند سال آینده خواهیم دید که دیزنیِ دههٔ آینده را بازتعریف می‌کند.

راستی، حق پخش آواتار و دنباله‌هایش هم به دیزنی منتقل خواهد شد.

ارسال نظر


پست قبلی:

پست بعدی: