مینگ چی-کوئو: اپل در ۲۰۱۸ آیفون ۱۰ پلاس ۶.۵ اینچی و مدل ۶.۱ اینچی ال.سی.دی را می‌سازد

نویسنده: نیما دادگستر

جو راسینیال برای مک‌رومرز می‌نویسد:

مینگ چی-کوئوی معروف در گزارش جدید خودش نوشته که اپل در سال ۲۰۱۸ سه آیفون جدید معرفی خواهد کرد: مدل ۵.۸ اینچی و ۶.۵ اینچی با نمایشگر OLED و مدل ۶.۱ اینچی با نمایشگر LCD و طراحی مشابه آیفون ۱۰.

کوئو معتقد است که مدل ۵.۸ اینچی ۲۰۱۸ رزولوشن مدل امسال را حفظ می‌کند (تراکم پیکسل ۴۵۸) اما مدل ۶.۵ اینچی تراکمی بین ۴۸۰ تا ۵۰۰ پیکسل در اینچ خواهد داشت، در حالی که مدل ۶.۱ اینچی فقط ۳۲۰ تا ۳۳۰ پیکسل در هر اینچ خود جا خواهد داد.

به نوشته او، قیمت این مدل جدید LCD از ۶۴۹ یا ۷۴۹ دلار شروع خواهد شد:

دو مدل OLED جدید، پرچمدارهای ۲۰۱۸ خواهند بود و بالای بازار را هدف می‌گیرند؛ مدل TFT-LCD جدید با همان طراحی، میانه و پایین بازار را هدف می‌گیرد: ما بر این باوریم که تفاوت اندازه دو مدل OLED سلایق مختلف را پوشش خواهد داد. مدل LCD هم از نظر سخت‌افزار و مشخصات دیگر (مثلا تراکم پیکسل) پایین‌تر خواهد بود اما ارزش‌های خاصی مثل طراحی بدون حاشیه، رابط کاربری مدرن و دوربین سه‌بعدی جلو را از پرچمدارها قرض می‌گیرد، که قیمت‌گذاری آن را توجیه می‌کند.”

ساختن مدل پلاس برای آیفون ۱۰ قابل پیش‌بینی بود، اما مدل ال.سی.دی کمی اختلاف بر انگیز شده است. بر خلاف جان گروبر من فکر می‌کنم ساختن یک آیفون ارزان‌تر با طراحی آیفون ۱۰ آن هم در فاصله کمتر از ۱ سال از معرفی این طراحی بی‌حاشیه، کاملا منطقی است. آیفون ۸ و ۸ پلاس به دو دلیل معرفی شدند: (۱) به عنوان «ضربه‌گیر» با همان طراحی آشنای ۱۰ سال اخیر تا کاربران غیرگیک اپل، ناگهان با دیدن آیفون ۱۰ و قیمت بالا و طراحی متفاوتش نگریزند. (۲) به عنوان «میان‌رده موقت»، چون مقیاس تولید اپل آنقدر بزرگ است که در ۲۰۱۷ توان تولید آیفون‌های بی‌حاشیه در تیراژ چند-ده-میلیونی را نداشت و از طرفی هم نمی‌توانست بخشی از بازار را با مدل‌های قدیمی پارسال حواله دهد، پس آیفون‌های سری ۸ معرفی شدند. اما داستان ۲۰۱۸ متفاوت خواهد بود.

شاید مینگ چی-کوئو اندازه نمایشگر این آیفون ال.سی.دی جدید را درست گزارش نکرده باشد. ولی سابقهٔ او نشان می‌دهد که در تشخیص فُرم‌های فیزیکی جدید، معرکه است. هیچ چیزی بهتر از یک‌دست سازی اکوسیستم نیست و اپل هم قطعا همین هدف را دنبال می‌کند. بعد از ۴ سال معرفی آیفون با یک طراحی ثابت (از آیفون ۶ تا ۸)، تغییر فُرم مدل ال.سی.دی کار سختی نیست. البته امیدوارم آیفون SE هم به روز شود. افراد زیادی را می‌شناسم که به خاطر قیمت مقرون به صرفه‌اش -در مقایسه با بقیه آیفون‌ها- کاربر اکوسیستم اپل شده‌اند.


۱ نظر

ارسال نظر


پست قبلی:

پست بعدی: