آمازون با اقتباس از ارباب حلقه‌ها، یک سریال تلویزیونی چند فصلی می‌سازد

نویسنده: نیما دادگستر

آمازون در یک بیانیه خبری رسمی اعلام کرد:

آمازون حقوق جهانی پخش تلویزیونی ارباب حلقه‌ها با اقتباس از رُمان‌های تخیلی جی.آر.آر تالکین را در قالب یک تعهد تولید چند فصلی، خریداری کرده است. این سریال اوریجینال از آمازون پرایم توسط استودیوهای آمازون و در یک همکاری با تالکین استیت اَند تراست، هایپرکالینز، و نیولاین سینما (زیرمجموعه‌ای از وارنر برادرز. انترنِینمِنت) تولید خواهد شد.

شارون تال ایگوئادو، رئیس بخش سریال‌های داستانی در آمازون استودیوز می‌گوید، “ارباب حلقه‌ها یک پدیده فرهنگی است که در قالب‌های ادبی و سینمایی تخیلات چند نسل را در خود جای داده است، و ما به همکاری با  تالکین اِستیت، هارپر کالینز و نیولاین در این پروژه هیجان‌انگیز تلویزیونی افتخار می‌کنیم و خوشحالیم که طرفداران ارباب حلقه‌ها در این سفر حماسی با ما به سرزمین میانه می‌آیند.”

این اقتباس تلویزیونی به داستان‌های قبل از کتاب یاران حلقه خواهد پرداخت. قرارداد آمازون شامل تولید سریال‌های اسپین-آف هم می‌شود.

در سال ۱۹۹۹ بود که ارباب حلقه‌ها به عنوان کتاب محبوب مشتریان آمازون در پایان هزاره میلادی انتخاب شد و در بریتانیا نیز کتاب محبوب تمام اعصار انتخاب شده است. اقتباس‌های سینمایی آن از نیولاین سینما و به کارگردانی پیتر جکسن، نزدیک به ۶ میلیارد دلار درآمد جهانی داشتند و این سه‌گانهٔ سینمایی در مجموع ۱۷ اسکار، از جمله بهترین فیلم را برای عوامل تولیدش به ارمغان آورد.

این مجموعهٔ جدید برای پخش در سرویس آمازون پرایم تولید خواهد شد و مشترکین آن می‌توانند در ۲۰۰ کشور دنیا همزمان شاهد پخشش باشند.

در مدیومِ سینما بسیاری از شاخ‌و‌برگ‌های کتاب‌ها حذف می‌شود، پردهٔ نقره‌ای گران است و حوصلهٔ مخاطبش هم کم. اما در مدیومِ تلویزیون، محدودیت‌ها کمترند و همین مرا امیدوار کرده که آمازون بتواند تمام کتاب‌ها، تمام کاراکترها، و تمام داستان‌های آثار تالکین را به جعبهٔ جادویی بیاورد.

برای من دنیایی که تالکین خلق کرده، حتی از دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم هم جذاب‌تر است. قبلا وقتی خبر «انتشار کتاب بِرِن و لوثیِن» منتشر شد، نوشتم:

امیدوارم تا زنده‌ایم، یکی از غول‌های محتوا -مثلا اچ.بی.او یا نتفلیکس- دنیای تالکین را از کتاب اول تا آخر و با بهترین کیفیت ممکن به تصویر بکشد. واقعا ۳ فیلم ارباب حلقه‌ها و ۳ فیلم هابیت، حق مطلب را ادا نمی‌کنند.

ممنون جف بِیزُس.

ارسال نظر


پست قبلی:

پست بعدی: