خطر سقوط بیتکوین را تهدید می‌کند و بیتکوین کَش خیز بر می‌دارد

نویسنده: نیما دادگستر

جِف بِرویک در دالر ویجلَنتی می‌نویسد:

باور کنید… جنگی بر سر بیتکوین در جریان است.

ماه‌ها قبل به مشترکین TDV می‌گفتم که بیتکوین کُر و بلاک‌استریم در واقع آلت دست گلوبالیست‌ها هستند برای یکی از این دو هدف: (۱) تسلط بر بیتکوین، (۲) نابودی آن. یا لااقل کسب منافعی از طریق کُند و گران کردن هزینه استفاده از آن.

اگر غیر از این باشد، نمی‌شود میل این دو نهاد به افزایش وحشتناک هزینه ارسال بیتکوین -تا صدها دلار- را توجیه کرد. در حقیقت، آنها عاشق این گرانی هستند.

طرح بیتکوین Segwit2x قرار بود راه‌حلی باشد برای افزایش سرعت شبکه و کاهش هزینه ارسال. ولی همان‌طور که می‌دانید این هفته این طرح لغو شد. در ابتدا، اهالی دنیای ارزهای رمزپایه نمی‌دانستند چطور به این اتفاق واکنش نشان دهند. بیتکوین تا نزدیکی ۸,۰۰۰ دلار رفت و بعد سریع به ۷,۰۰۰ دلار برگشت. بقیه ارزهای رمزپایه هم بالا رفتند زیرا سرمایه‌گذارها به دنبال بهترین راه برای حفظ ارزش بیتکوین‌های خود در زمان انشعاب جدید بودند.

اما اوضاع چقدر سریع عوض می‌شود. بیتکوین امروز به زیر ۶,۵۰۰ دلار برگشته و بسیاری از ارزهای جانبی هم سقوط کرده‌اند. تنها یک ارز بود که نمودارش روز سبزی را پشت سر گذاشت… آن هم چه سبزی. بیتکوین کَش بیش از ۵۰ درصد صعود کرد، تا مرز ۱,۰۰۰ دلار بالا رفت و در یک روز حجم معاملات آن به رقم ۵ میلیارد دلار رسید… یعنی تقریبا برابر بیتکوین. اگر قیمتش را با قبل مقایسه کنیم، از ۳۲۰ دلار یک ماه پیش حدود ۲۰۰ درصد رشد را به خود دیده است.

من در آگوست (۴ ماه قبل) به مشترکین وبلاگم گفته بودم که بیتکوین کَش را نفروشند. دلیلش؟ چون در آخر داستان، ممکن است این ارز تبدیل به تنها بیتکوینِ واقعی بازار شود. بیتکوینِ واقعی دیگر چیست؟ جواب این سوال آسان نیست.

ببینید… اگر فکر می‌کنید که بیتکوین یک ارز دیجیتال ضد-سرمایه‌داری است که می‌تواند مبادلات میلیون‌ها یا میلیاردها نفر را سریع و ارزان انجام دهد و به این روش ارزهای وابسته به بانک‌های مرکزی را از بین ببرد… آن وقت بیتکوینِ واقعی بیتکوین کَش خواهد بود.

من نمی‌دانم چطور می‌شود کارهای گروه توسعه‌دهندگانی را که پشت بیتکوین کُر هستند توضیح داد. بلاک‌استریم بزرگترین تامین‌کننده آنها و کارفرمای بسیاری‌شان است. چه کسی مالک بلاک‌استریم است؟ خب، یکی از سهام‌داران بزرگش غول بیمه‌گذاری دنیا آکسا (AXA) است. مدیرعامل و رئیس آکسا اتفاقا رئیس گروه بیلدربرگ هم هست، آقای هنری دِ کاستریز.

بله، عملا فردی که بیشترین کنترل را بر توسعه بیتکوین دارد، رئیس گروه مرموز بیلدربرگ است. اگر گلوبالیست‌ها می‌خواستند بیتکوین را نابود کنند، دقیقا همین روشی را در پیش می‌گرفتند که بلاک‌استریم در پیش گرفته است.

آیا منظورم این است که برخی از توسعه‌دهنده‌های اصلی بیتکوین آلت دست ثروتمندان و صاحب نفوذان شده‌اند تا بیتکوین را به سمت نابودی هدایت کنند؟ این را فقط خودشان می‌دانند. اما من تعجب نمی‌کنم اگر آنها فریب خورده باشند. منظورم توهین نیست، من آدم‌های فنی را خوب می‌شناسم. آنها بسیار دوست‌داشتنی و از ملزومات کُدنویسی هستند. اما وقتی پای شناخت ساز و کارهای زندگی، اقتصاد، پول، بازاریابی یا حتی پیدا کردن دوست دختر وسط می‌آید…فراموش‌شان کنید، تعطیل هستند.

به هر حال، فرقی ندارد که آنها از این مسئله بی‌خبر هستند یا شریک جرمند، چون حالا سرمایه‌گذارهای ضد نظم موجود حرکتی جدی را شروع کرده‌اند تا بیتکوین را پس بگیرند و آن را آزاد کنند. یکی از آنها که در این مسیر نقش جدی ایفا کرده، راجر وِر است. او امروز این توییت را نوشت:

“اگر واقعیت مخالف دیدگاه‌های قبلی شما است، پس پیش‌فرض‌هایتان اشتباه هستند. اقتصاد بخوانید تا بهتر درک کنید که چرا اقبال عمومی به بیتکوین کَش به زودی بیشتر از گرایش به بیتکوین خواهد شد.”

هزینه مبادله بیتکوین و بیتکوین کَش

اریک فالک‌وینج موسس حزب سیاسی پایرت پارتی سوئد هم در توییتی نوشت:

“دقیقا بازار میل اکثریت را به ما نشان خواهد داد. سقوط ۱,۰۰۰ دلاری امروز بیتکوین در کنار صعود ۵۰ درصدی بیتکوین کَش یک نشانه است، و آینده خیلی جالب خواهد بود.”

او در ادامه پیش‌بینی کرده است:

“با احتیاط پیش‌بینی می‌کنم که وقتی بیتکوین کَش به ۲,۰۰۰ تا ۲,۵۰۰ دلار برسد، شاهد سقوط بیتکوینِ قدیمی خواهیم بود و مردم پشت درهای خروجی صف می‌کشند، البته غیر از عده اندکی که خودشان را عقل کل می‌دانند.”

آیا معنی تمام این حرف‌ها این است که من بیتکوین‌هایم را می‌فروشم و بیتکوین کَش می‌خرم؟ نه. اما از ۱ آگوست که انشعاب بیتکوین کَش اتفاق افتاد، به همه توصیه کرده‌ام آن را نگه دارند. به خاطر همین اتفاقی که دیروز و امروز افتاد. جنگ هنوز تمام نشده. از بسیاری جهات، حتی هنوز شروع هم نشده است.

من به دلایلی تصمیم گرفتم کمتر از بیتکوین بنویسم و توییت کنم، اما فکر کردم این نوشته جِف ارزش در میان گذاشتن با شما را دارد. دانستن بعضی چیزهای پشت پرده برای همه لازم است، به خصوص وقتی پای پس‌اندازشان در میان باشد. لینک‌های درون مطلبی به مطالب قبلی‌ام را هم بخوانید، پس زمینه خوبی به شما می‌دهند.

و راستی، بیتکوین کَش الآن بالاتر از ۱,۰۰۰ دلار است.


۱ نظر

ارسال نظر


پست قبلی:

پست بعدی: