بررسی‌های آیفون ۱۰، خلاصه‌وار از وب

بررسی‌های آیفون ۱۰، خلاصه‌وار از وب

به قلم نیما دادگستر

آیفونی از آینده، وقتی ماشین زمان وجود ندارد چیزی شبیه آیفون ۱۰ خواهد شد. ناگریز با محدودیت‌هایی همراه است، و همزمان تلاشی ست برای اینکه فناوری‌های کلیدی آینده مثل تشخیص چهره و واقعیت مجازی را در دست مشتریان قرار دهد.

اولین بازخوردها از آیفون ۱۰ دیروز منتشر شدند. تعداد اندکی از ژورنالیست‌ها و رسانه‌ها (وایرد، بازفید، تک‌کرانچ، ایندیپندنت) حدود یک هفته آن را در اختیار داشتند، بعد از آنها یوتوبرهای معروف مورد نوازش اپل قرار گرفته بودند ولی کمترین توجه، به رسانه‌های فناوری شده بود که فقط ۱ روز برای بررسی آیفون ۱۰ وقت داشتند.

جان گروبر، نویسندهٔ دِرینگ فایربال به طور خلاصه می‌نویسد:

من از دیروز آیفون ۱۰ را در اختیار دارم اما با کمتر از ۲۴ ساعت استفاده، هنوز در موقعیتی نیستم که یک بررسی بنویسم. به طور خلاصه:

  • فِیس آی.دی عالی کار می‌کند. حتی شبیه استفاده از رمز عبور هم نیست. فقط به بالا سوایپ می‌کنید. تنظیم اولیه‌اش هم سریع است – خیلی سریع‌تر از تنظیم یک اثر انگشت روی تاچ آی.دی.
  • موقع استفاده از تلفن، اصلا ناچ (بریدگی بالا که سیستم ترو-دِپث در آن است) به چشم نمی‌آید.
  • فقدان دکمهٔ هوم کاملا به چشم می‌آید. فکر می‌کنم که زود به رابط کاربری بدون دکمه هوم عادت کنم، اما عادت‌های ۱۰ ساله به این سادگی نمی‌میرند.
  • حس دستگاه توی دست عالی است.

مَتیو پَنزِرینو از تک‌کرانچ در حاشیه بررسی‌اش مصاحبه‌هایی هم با چند مدیر ارشد اپل (دَن ریچیو، کریگ فدریگی، و فیل شیلر) داشته. ریچیو درباره شایعات پیرامون شکست اپل در استفاده از تاچ آی.دی در زیر نمایشگر یا پشت دستگاه، حرف‌های جالبی دارد:

ریچیو در پاسخ به سوالی درباره تغییرات دقیقه آخر در طراحی می‌گوید، “من شایعاتی شنیده‌ام که می‌گفتند ما نتوانستیم تاچ آی.دی نهفته زیر نمایشگر را به کار بیندازیم و در نتیجه آن را حذف کردیم. نه، اینطور نبود. وقتی اولین نشانه‌ها پیدا شد و فهمیدیم که فِیس آی.دی می‌تواند به این خوبی باشد، دیگر می‌دانستیم که موفقیت در تولید این دستگاه با طراحی خاص تمام-صفحه‌اش شدنی است و می‌توانیم با خیال راحت همه پل‌های پشت سر را خراب کنیم. بنابراین هیچ زمانی را صرف بررسی اسکنرهای اثرانگشت در زیر نمایشگر یا پشت یا کنار دستگاه نکردیم، چون آنها حواس ما را از کار اصلی‌مان، ساختن فِیس آی.دی با بهترین کیفیت، پرت می‌کردند.”

درباره سخت‌افزار

جِیسِن اِسنل درباره ظاهر آیفون ۱۰ در وبلاگش سیکس کالرز می‌نویسد:

نوار استیل دور تا دور تلفن در مدل سیاه به روش خاصی صیغل و رنگ خورده تا با ظاهر شیشه‌ای پشت تلفن جور در آید، تلفن در همه وجوهش براق و سیاه دیده می‌شود.

نیلای پاتل از ورج هم می‌نویسد:

در نگاه اول، آیفون ۱۰ آنقدر خوشگل است که تدوینگرهای ویدیویی ما مدام می‌گفتند در تصاویر، شبیه نمونه‌های جعلی افتاده است. در پشت دستگاه فقط کلمه iPhone و لوگو را می‌بینید و تمام متن‌های قانونی به داخل نرم‌افزار منتقل شده است. نمایشگر بسیار روشن و رنگارنگ است و شیشه روی آن نازک‌تر از آیفون‌های قبلی است، انگار که پیکسل‌ها درست زیر انگشتتان قرار دارند. صادقانه باید بنویسم که این دستگاه، بیشتر شبیه یک رندر سه بعدی زنده است تا یک تلفن واقعی.

پَنزرینو درباره تنها نقص نمایشگرهای OLED (که مختص آیفون ۱۰ نیست) می‌نویسد:

از گفتنش بدم می‌آید، ولی این نمایشگر کاری کرده که نمایشگر LCD آیفون ۸ پلاس به نظرم شبیه گاری بیاید. عاشقش شده‌ام، حتی با اینکه از یک نظر ایراد قابل ملاحظه‌ای دارد.

تنها جایی که این نمایشگر قربانی استفاده از فناوری OLED می‌شود، حین تماشای آن با زاویه‌های غیرمستقیم است. اپل می‌گوید که تلاش زیادی کرده تا «کاهش غلظت رنگ» و «آبی شدن تصویر» که از قدیم موقع تماشای اُوریب روی نمایشگرهای OLED بروز می‌کند، را برطرف کند. می‌توانم به شما بگویم که نسبت به سایر نمایشگرهای OLED باید آیفون ۱۰ را خیلی اوریب بگیرید تا تغییر چشمگیری در رنگ‌ها ملاحظه شود، مثلا ۳۰ درجه یا بیشتر. با این حال، برای آدم‌هایی که زیاد تلفن‌شان را به دیگران نشان می‌دهند یا در زاویه‌های عجیب از آن استفاده می‌کنند، این مشکل بیشتر به چشم می‌آید.

درباره بریدگی دوربین ترو-دِپث

بیشتر افرادی که آیفون ۱۰ را بررسی کرده‌اند، چندان درگیر این بریدگی که چندین و چند سنسور و دوربین و اسپیکر مکالمه را در خودش جا داده، نشده‌اند.

جِیسن اسنل می‌نویسد:

از هر چی نظر این بریدگی را آفت تجربه کاربری نمی‌دانم. آن دو گوش کنارش که شبیه گوش‌های بتمن هستند، این پیام را می‌رسانند که نمایشگر بزرگتر از چیزی است که به نظر می‌آید، و اینکه اپل ترجیح داده بیشترین استفاده را از سطح جلوی تلفن بکند.

نیلای پاتل هم چنین نوشته است:

یک بریدگی در بالای نمایشگر هست که اپل به آن “محل سنسورها” می‌گوید. زشت است، در حالت عمودی بعد از کمی استفاده دیگر به چشم نمی‌آید. اما در حالت افقی خیلی توی ذوق می‌زند. باعث می‌شود تجربه افقی گرفتن آیفون ۱۰ به طور کلی شلخته شود.

دوربین

جیسن اسنل می‌نویسد:

دوربین آیفون ۱۰ پیشرفته‌تر از آیفون ۸ پلاس است، به خصوص دوربین دوم، تله‌فوتو که گشادگی‌اش f/2.4 در مقابل f/2.8 در آیفون ۸ پلاس است، و لرزشگیر اپتیکال هم دارد که دوربین دوم آیفون ۸ پلاس از آن بی‌بهره است. دوربین جلوی آیفون ۱۰ هم به لطف سیستم ترو-دِپث می‌تواند عکس‌های پرتره بگیرد که هنوز در حالت بتا است و بی‌ایراد نیست.

نیلای پاتل در این باره می‌نویسد:

 البته که کار اصلی دوربین جلو، ضبط کردن انیموجی‌ها است که کاراکترهای سه‌بعدی اپل هستند و با استفاده از سیستم تشخیص و رصد حرکات چهره ساخته می‌شوند. مهمترین چیز این است که این سیستم بدون هیچ تلاشی کار می‌کند، آن هم عالی، و تمام حالات چهره و چشم‌ها را به خوبی می‌گیرد و با صدای شما ترکیب می‌کند تا یک پیام انیمیشنی بفرستید یا حتی از آن خروجی بگیرید و در جاهایی غیر از آیمسیج استفاده کنید. عالی ست.

فِیس آی.دی

متیو پَنزرینو برای تک‌کرانچ می‌نویسد:

فِیس آی.دی واقعا خوب کار می‌کند. اول اینکه، تنظیم اولیه‌اش خیلی آسان است. گزینه نقشه‌برداری از صورت را می‌زنید و بعد سرتان را دایره‌ای می‌چرخانید، همین. دوم اینکه، اکثر مواقعی که از آن استفاده کردم درست کار کرده است، حتی یک بار هم نتوانستم آن را با عکس خودم یا چهره آدم دیگری گول بزنم و نرخ کار نکردنش تقریبا مشابه تاچ آی.دی است. همان‌طور که امیدوار بودم، قطعا سریع‌تر از نسل اول تاچ آی.دی است اما شاید کمی کندتر از نسل دومِ آن باشد.

رِنِه ریچی برای آیمور از محدودیت‌های فِیس آی.دی می‌نویسد:

بزرگترین مشکل مردم این خواهد بود که این سیستم واقعا نیاز به توجه و نگاه شما دارد. واقعا باید به تلفن نگاه کنید تا باز شود. نه اینکه از نظر خودتان فکر کنید دارید نگاه می‌کنید، نه این کافی نیست. این هم کافی نیست که زیرچشمی نگاهش کنید.

نیلای پاتل بیشترین مشکل را با فِیس آی.دی داشته است:

کل طراحی و تجربه کاربری آیفون ۱۰ حول فِیس آی.دی شکل گرفته است. حتی این بیان هم گویای اهمیت آن نیست. اگر فِیس آی.دی درست کار نکند، کل قول‌های اپل فرو خواهد ریخت. خبر خوب این است که فِیس آی.دی بیشتر مواقع عالی است. خبر بد این است که گاهی کار نمی‌کند، و قطعا باید روش استفاده از تلفن را تغییر دهید تا به جایی برسید که اکثر مواقع فِیس آی.دی درست کار می‌کند. فِیس آی.دی به مرور زمان در تشخیص چهره شما بهتر می‌شود و چیزهایی مثل ریش و آرایش و … مانع تشخیص صاحب تلفن نخواهند شد.

در بررسی‌های اولیه من فِیس آی.دی در محیط‌های داخلی عالی است، بی‌درنگ کار می‌کند. اما گاهی که آن را از جیب در می‌آورم جواب نمی‌دهد، علتش را که از اپل جویا شدیم گفتند فِیس آی.دی زمانی بهتر عمل می‌کند که تلفن در فاصله ۲۵ تا ۵۰ سانتی‌متری چهره قرار داشته باشد. “تلفنت را اشتباه گرفته‌ای” جوکی است که گاهی دیگر جوک نیست، و قطعا اشتباه گرفتن آیفون ۱۰ برای شما پیش خواهد آمد. اما این مشکل کوچکی است و فکر می‌کنم راحت بهش عادت کنیم.

سی‌نِت در بررسی ویدیویی‌اش سعی کرده سناریوهای مختلفی روی فِیس آی.دی پیاده کند، که ارزش تماشا کردن دارد.

مَشِبِل و بازفید هم توانسته‌اند با استفاده از دوقلوهای همسان، فِیس آی.دی را گول بزنند که خود اپل هم در مراسمش در این باره اطلاع داده بود.

عمر باتری

معدودی از خبرنگارها وقت کافی برای تست کردن باتری آیفون ۱۰ را داشته‌اند. بازفید که یک هفته تلفن را در اختیار داشته، می‌نویسد:

در بررسی‌های ما آیفون ۱۰ یک روز کامل را با مقداری شارژ دست‌نخورده دوام می‌آورد. ولی نه آنقدر که بتوانید روز دوم هم از آن استفاده کنید، حتما باید آن را شبانه شارژ کنید.

و تک‌کرانچ هم نتیجه مشابهی را گزارش کرده است. متیو پَنزرینو یک روز کامل را با خانواده‌اش در دیزنی‌لند گذرانده است و می‌نویسد که باتری آیفون ۱۰ کاملا جواب یک روز عکاسی و … را می‌دهد.

ژست‌های لمسی و رابط کاربری

حذف دکمه هوم به این معنا است که کاربرها باید یاد بگیرند چطور از ژست‌های لمسی برای کارهایی استفاده کنند که قبلا با آن انجام می‌دادند. از بازگشت به صفحه هوم گرفته تا جابه‌جایی بین اپها و دیدن مولتی-تسکینگ و غیره. مدتی طول می‌کشد تا عادت‌های قدیم را با جدید جایگزین کنید. برای متیو پنزرینو ۵ روز طول کشید.

دوربین ترو-دِپث تعامل‌های جدیدی را با آیفون ۱۰ ممکن کرده است. رنه ریچی می‌نویسد:

کافی است به آیفون ۱۰ نگاه کنید تا اعلان‌هایی که مخفی بودند، محتوای خود را رو کنند، و صدای اعلان‌ها و زنگ ساعت‌ها پخش نشود زیرا تلفن می‌داند که شما به نمایشگر خیره‌اید، و موقع مطالعه نیز نمایشگر را روشن نگاه می‌دارد چون متوجه نگاه شما هست.

تک‌کرانچ تعامل بدون لمس با آیفون ۱۰ را مطرح می‌کند:

یک چیز جالب در کارکرد این سیستم، این است که برای اولین بار می‌توانید کاملا بدون لمس (هندز-فری)، از راه دور با یک آیفون کار کنید. با نگاه به آن قفل صفحه باز می‌شود و بعد با دستورات صوتی به سیری، می‌توانید کارهایی را که از پسشان بر می‌آید انجام دهید، از جمله آنها باز کردن اپها است.

سخت‌افزار آیفون ۱۰ بسیار چشمگیر است اما آنچه جالب‌ترش کرده اولین تجربه‌های این بررسی‌کنندگان از کار با رابط کاربری آن است. درک کامل این تغییرات زمان می‌خواهد اما انتظار داشته باشید که بسیاری از آنها در هفته‌های آینده کشف شوند.


نیما دادگستر --

تعداد کلمات: ۱۹۷۵

منبع: Mac Stories


۱ نظر

  1. navidhn

    مطالب سایت عالین آقای دادگستر
    لطفا عکسهای هر پست رو افزایش بدین

ارسال نظر


بیشتر بخوانید