«ساختِ گوگل» یک نمونهٔ واضح از برندسازی کلاه‌بردارانه است

نویسنده: نیما دادگستر

ولَد سَوُف برای ورج می‌نویسد:

افتضاح پیکسل ۲ اکس‌ال فقط یک تلفن را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد؛ بلکه به برند “گوگل” در حوزه سخت‌افزار صدمه می‌زند.

بعد از معرفی پیکسل ۲ و ۲ اکس‌ال، همه چیز داشت آماده می‌شد تا هیاهوی اکتبریِ مثبتی برای تلفن‌های هوشمند گوگل شکل بگیرد، محصولاتی که قاعدتا بایستی بهترین گزینه برای متقاضیان اندروید خالص باشند.

و بعد پیکسل ۲ اکس‌ال بیرون آمد و مردم دریافتند که نمایشگر آن فهرستی بلندبالا از مشکلات دارد. روزهای خوشی که طرفدارهای اندروید بایستی از حاشیه‌های باریک، بلندگوهای عالی، و دوربین معرکهٔ پرچمدارشان می‌گفتند، تبدیل به کابوسی تاریک شد، پیش‌سفارش‌ها لغو شدند و امکان وفاداری به سخت‌افزار گوگل زیر سوال رفت. چطور گوگل می‌توانست در چنین مورد واضحی خرابکاری کند؟

در حالی که ما منتظر اعلام نتیجهٔ تحقیقات گوگل هستیم و پیکسل ۲ اکس‌ال را از فهرست پیشنهاداتمان خارج کرده‌ایم، سوال مهم این است که گوگل انتظار داشت با تلفن‌های پیکسل به چه دستاوردی برسد؟ اگر از خود کمپانی بپرسید، هدف اثبات این بود که تولید سخت‌افزار موبایل دیگر برایش یک علاقه‌جویی خالی نیست. هر چند در بلندمدت گوگل می‌خواهد پیکسل را رقیب و پاسخی به آیفون جا بزند، اما در کوتاه‌مدت، و در یک مقیاس واقع‌گرایانه‌تر، گوگل در پی ایجاد یک سپر در برابر سلطهٔ کامل سامسونگ بر اکوسیستم اندروید است.

به همین خاطر است که نواقص نمایشگر پیکسل ۲ اکس‌ال تبدیل به مشکلی چنین مخرب برای خانواده پیکسل شده‌اند. گوگل الآن در مرحله کسب اعتبار و شهرت‌سازی است. همه ما لوگو و نام و نشان گوگل را می‌شناسیم ولی عادت نداریم برند آن را روی یک سخت‌افزار ببینیم: یک نام آشنا در قلمرویی ناآشنا.

قطعا پیکسل ۲ اکس‌ال شهرت خوبی برای این تلاش نوپا ایجاد نکرده است. اپل با آنتن‌گِیتِ آیفون ۴ و سامسونگ با باتری‌گیتِ گلکسی نوت ۷، افتضاحات خودشان را به بار آورده‌اند ولی باید در نظر بگیریم که آن زمان، آیفون و گلکسی نوت برندهای جاافتاده‌ای بودند، ولی پیکسل چنین نیست.

چیز دیگری که خیلی‌ها در نظر نمی‌گیرند این است که “ساختِ گوگل” در این مرحله (سال ۲۰۱۷) یک دروغ بزرگ است. گوگل اکثر قطعات پیکسل‌ها را از بین مدل‌های موجودِ تولیدکنندگانی مثل سونی، الجی و … می‌خرد، احتمالا سنسور دوربین و تراشه ویژوال کُر تنها قطعات اختصاصی آن هستند. شاید بگویید، اپل هم همین‌طور است؛ گروه کُر هم‌آوازی می‌کنند: نه، نیست که نیست.

اپل همه قطعات محصولاتش را در خانه طراحی می‌کند، و فقط تولید آنها را به پیمانکارها می‌سپارد، حتی ساختار میکرونی نمایشگر OLED آیفون X هم طراحی خود اپل است، و سامسونگ فقط راهکار تولید انبوه آن را ارائه می‌کند. فراتر از قطعات، خطوط مونتاژ هستند. شاید فکر کنید فاکسکان و پگاترون آیفون و آیپد را برای اپل تولید می‌کنند. نه، فقط نیروی کار و کارخانه از آنها است، تمام ماشین‌آلات اسمبل و تراشکاری بدنه را اپل می‌خرد و در آنجا مستقر می‌کند.

تفاوت از زمین است تا آسمان و برای همین محکم می‌نویسم: «ساختِ گوگل» یک برندسازی کلاه‌بردارانه است. رِنِیْ ریچی سردبیر وبسایت آیمور در توییتر می‌نویسد:

بیایید واقع‌بین باشیم: [بر خلاف چیزی که می‌گویند] پیکسل “اولین تلفنِ طراحی شده توسط گوگل” نیست. گوگل سال‌ها دست‌اندرکار پروژه نکسوس بود و پیکسل سرشار از [دستاوردهای] طراحی صنعتیِ HTC است.

و پیکسل ۲ اکس‌ال ربطی به “جدی شدن گوگل در زمینه سخت‌افزار” ندارد، بلکه یک تلاش عجولانه دیگر برای ساختن “آیفونِ گوگلی” ست.

کاروبار سخت‌افزار پیچیده است. بهترین رویکرد از اینجا به بعد این است که (۱) گوگل وقت کافی بگذارد و کار سخت‌افزار را درست انجام دهد و (۲) رسانه‌ها محصولات گوگل را همانقدر موشکافانه بررسی کنند که محصولات اپل را زیر ذره‌بین می‌گذارند.

در این صورت همه برنده می‌شویم.

مثالی می‌زنم، اپل می‌گوید آیفون X تلفنی است سرتاسر نمایشگر. تا حدی درست است (یعنی که تا حدی هم غلط است). چون نمایشگرش تخت است لبه‌های انحناداری که از روبرو پیدا هستند، به هر حال حاشیه به حساب می‌آیند و پیشانی بزرگ آن که سیستم TrueDepth را در خود جا داده، عبارت “تا جایی که شده، سرتاسر نمایشگر” را به واقعیت نزدیک‌تر می‌کند!

اما داستانی که گوگل برای پیکسل تعریف می‌کند، آنقدر غلط است که بقیه چیزها در کنارش رنگ می‌بازند. گوگل، داستانش را بد تعریف می‌کند. می‌توانست “باهوش‌ترین گجت‌ها” را تبدیل به شعار اصلی خانواده پیکسل و هوم کند، کاری که کاملا منطبق بر برگ‌های برنده‌اش بود.

«ساختِ گوگل» شعار دروغی ست. برای خرید پیکسل‌های جدید باید این‌طور با خودتان کنار بیایید: پیکسل ۲ ساخت HTC است و پیکسل ۲ اکس‌ال ساخت LG.


۱ نظر

ارسال نظر


پست قبلی:

پست بعدی: