نامهٔ مدیر عامل اسنپ درباره آن حادثهٔ تلخ

نویسنده: نیما دادگستر

مدیر عامل اسنپ در وبلاگ این شرکت می‌نویسد:

اینجانب بابت خبر ناخوشایند اخیر مبنی بر حادثه‌ای که در یکی از سفرهای اسنپ اتفاق افتاده است عمیقا متاسف و ناراحتم، و به شما یقین می‌دهم که اسنپ در هر شرایطی کنارتان می‌ایستد. ما در مسیر شفاف‌سازی دلایل بروز این اتفاق ناگوار، به دستگاه‌های انتظامی و قضایی کشور عزیزمان اطمینان کامل داریم، و همانند گذشته، نهایت همکاری را برای روشن شدن حقیقت با دستگاه‌های مذکور خواهیم داشت.

متهم این حادثه با سو‌استفاده از اطلاعات و هویت فردی دیگر موفق به فریبکاری شده و در فرآیند تایید صلاحیت راننده در اسنپ تخطی کرده است.

بنابراین ما برای بالا بردن هرچه بیشتر امنیت سفرها، اقداماتی فوری و جدی را در دستور کار خود قرار داده‌ایم. از این پس، تایید هویت هر راننده از سوی ۳ ناظر و کارشناس با تجربه و متخصص اسنپ به طور مجزا صورت می‌گیرد.

همچنین تا اطلاع ثانوی، فرآیند ثبت‌نام رانندگان را در سطح شهرها متوقف کرده‌ایم، تا تمام مراحل جذب رانندگان را بار دیگر با دقت ارزیابی نموده و بهبود بخشیم.

اول از همه، باورکردنی نیست که در این نامه حتی یک بار هم از جامعه کاربران اسنپ عذرخواهی نشده است. انگار نه انگار که یک شکست سازمانی این وسط رخ داده است. از آن دست مواردی است که می‌شود گفت نمودار خودبرتربینی یک شرکت از صفحه بیرون می‌زند، و چه کسی است که نداند یک شرکت انعکاسی از مدیرانش است.

دوم، این ادعا که «امنیت کاربران مسافر و راننده اسنپ، همیشه مهمترین اولویت ما بوده است» بدون ارائه شواهد، فقط خط‌خطی روی کاغذ است. حرف باید با عمل پشتیبانی شود و من هنوز چیزی نمی‌بینم که نشان دهد تلاش اصلی اسنپ در این سال‌ها «ارتقای امنیت» بوده، اما تا دلتان بخواهد شواهد هست از اینکه آنها رشدِ شتابزده را سرلوحه خود قرار داده‌اند و آن را با استراتژی اشتباه گرفته‌اند.

سوم، سختگیری بیشتر در «تایید هویت» خوب است اما برای ارتقای امنیت کافی نیست. برای تبدیل شدن به امن‌ترین سامانه حمل‌و‌نقل (که این مدیر آن را یک باید قلمداد کرده) کارهای بیشتری هم شدنی است. بهتر است فرآیندی کامل طراحی شود: تایید هویت، مصاحبه حضوری، بررسی سوءپیشینه و اعتیاد (قبل از جذب راننده)، و ارزیابی روانی.

مورد آخر، ارزیابی روانی، شاید مهمترین آنها باشد. شاید من آن را به اشتباه در آخر آوردم. شاید اسنپ و سایرین باید آن را درست بعد از تایید هویت -در مرحله مصاحبه حضوری- انجام دهند تا دیگر زندگی کسی با پدیده ناکجامیری به تلخی کشیده نشود.

ارسال نظر


پست قبلی:

پست بعدی: