بیتکوین دچار انشعاب سخت می‌شود. دوباره!

بیتکوین دچار انشعاب سخت می‌شود. دوباره!

به قلم نیما دادگستر

سه ماه دیگر از الآن، احتمالا ما سه نسخهٔ متفاوت از بیتکوین را خواهیم داشت که هر یک به روش خود می‌خواهند دردسر ترافیک بیشتر را حل کنند.

(چند خط با شما: اگر در هفته‌های اخیر مطالب یکدست شده و بیشتر به گجت‌ها و آیفون و بیتکوین می‌پردازم، به این خاطر است که این روزها زندگی شلوغی دارم، اما همیشه برای تبدیل دقایق آزادم به کلمات لحظه‌شماری می‌کنم. خلاصه که علت یکدستی مطالب، فقط فرصت کم من برای وبگردی است.)

اما برسیم به اصل قضیه، این مطلب به قلم جوردن پیرسِن متنی نیست که مقدمه بخواهد، اما موخره می‌خواهد. به ادامهٔ مطلب بروید و آن را بخوانید. در انتهایش هم چند خط توضیح مرا ببینید.


انشعاب دوم بیتکوین

همین چند سال قبل به نظر می‌رسید که بیتکوین یک لشگر متحد است، ولی از پشت عینک زمان که به عقب نگاه کنیم، تصور باطلی بود چرا که فناوری منبع-باز بیتکوین توسط گروهی از آدم‌ها اداره می‌شد که فقط یک عبارت توصیف‌کننده آنها ست: یک مشت نِردِ ستیزه‌جو.

بعد از اینکه مذاکرات چند ساله دربارهٔ بهترین روش برای افزایش سرعت شبکهٔ بیتکوین، شکست خورد و هیچ راهکار فراگیری مورد توافق همه قرار نگرفت، بیتکوین در جولای دچار انشعاب سخت شد. اصطلاحِ انشعاب (Fork) زمانی استفاده می‌شود که یک نرم‌افزار منبع-باز توسط کاربرانی که می‌خواهند نسخهٔ جدیدی برای خودشان بسازند، کلون (تکثیر) می‌شود. این رویداد دو نسخه از محبوبترین ارز رمزپایه دنیا را به وجود آورد. اما این پایان کار نبود حالا، دومین انشعاب و سومین نسخهٔ بیتکوین نیز در راه است. روز چهارشنبه، گروهی از بیتکوینِرها زمان‌بندی یک جدایی دیگر در شبکه را برای ماه نوامبر اعلام کردند، یعنی حدود سه ماه دیگر.

حتما می‌پرسید: چه چیزی این نسخه را از آن دو تای دیگر متمایز می‌کند؟

الآن، به خاطر تعداد زیاد کاربران، گاهی شبکهٔ بیتکوین خیلی پردازش و تایید تراکنش‌ها را کش می‌دهد. علت این است که بلوک‌های متشکل از داده‌ها که باید به دفتر کل شبکه، یعنی زنجیرهٔ بلوکی، اضافه شوند پر شده‌اند. به بیان ساده: «تعداد تراکنش‌ها از ظرفیت و سرعت تشکیل بلوک‌ها بیشتر است و ناگزیر به بلوک‌های بعدی منتقل می‌شود». در هفته‌های منتهی به انشعاب اول، بیتکوین روی راهکاری به نام SegWit همبسته شد که وقتی در آگوست (اواخر تیر یا اوایل شهریور جاری) فعال شود، نوع ذخیره داده‌ها در بلوک‌ها را تغییر می‌دهد تا کمی فضا در بلوک‌ها خالی و بار شبکه سبک شود. اما طبق این راهکار، اندازهٔ بلوک‌ها در شبکه اصلی بیتکوین همچنان ۱ مگابایت باقی خواهد ماند.

اما، برخی دیگر از بیتکوینرها اعتقاد داشتند که تنها راه برای افزایش سرعت شبکه بیتکوین در بلندمدت این است که اندازهٔ خود بلوک‌ها افزایش یابد. از این رو، گروهی از شرکت‌های بیتکوینی و توسعه‌دهندگان با هم متحد شدند و شاخه‌ای جدید از بیتکوین را ایجاد کردند، که بیتکوین کَش (BCC) نام گرفت و راهکار SegWit اصلا روی آن اجرا نمی‌شود. در عوض، بیتکوین کَش اندازهٔ بلوک‌ها را تا سقف ۸ مگابایت افزایش داد. تا قبل از وقوع اولین انشعاب سخت -و حتی کمی پس از آن، پیش‌بینی می‌شد که این شاخهٔ جدید شکست بخورد، اما در زمان نگارش این گزارش هر بیتکوین کَش با قیمتی بالای ۳۰۰ دلار معامله می‌شود که قابل قیاس با ارز رمزپایهٔ بزرگی مثل اتریوم است. (در زمان ترجمهٔ این گزارش، قیمت با جهشی تقریبا ۱.۵ برابری به بالای ۷۵۰ دلار رسیده است).

فکر می‌کنید همه به آنچه می‌خواستند رسیدند. بله؟ خیر، چنین نیست.

گروه سومی از توسعه‌دهندگان، شرکت‌ها و کاربران بیتکوین به دنبال ترکیب مزایای هر دو شاخهٔ فعلی هستند. در این گروه نام‌های بزرگی به چشم می‌خورد: مثلا بیتمِین (Bitmain) بزرگترین شرکت زیرساخت بیتکوین، و جِف گارزیک، توسعه‌دهندهٔ افسانه‌ای بیتکوین. آنها در ماه مِی دست به دست هم دادند و توافقنامهٔ نیویورک را منتشر کردند که موظفشان می‌کند تا شش ماه پس از امضا، اندازهٔ هر بلوک را به ۲ مگابایت افزایش دهند و SegWit را هم به آن بیفزایند. نام این راهکار جدید Segwit2x است.

بله، این است اتفاقی که در آستانه‌اش هستیم. طبق اعلامیهٔ مرکز Segwit2x در گیت‌هاب، همزمان با تشکیل بلوک شمارهٔ ۴۹۴,۷۸۴ در شبکهٔ اصلی بیتکوین، یک بلوک متمایز با اندازه‌ای بین ۱ تا ۲ مگابایت ایجاد خواهد شد و بعد از آن، هر کسی که مایل به پیوستن به امضاکنندگان توافقنامهٔ نیویورک باشد می‌تواند بلوک‌های بیتکوین را در ادامهٔ آن بلوک نخستین، ایجاد کند. در نتیجه یک زنجیرهٔ بلوکی جدید با قواعد خاص خودش تشکیل خواهد شد.

زمان‌بندی بیتکوین وابسته به تشکیل بلوک‌ها است، که ممکن است با پیش‌بینی قبلی هماهنگ نباشد. اما معمولا هر ۱۰ دقیقه یک بلوک تشکیل می‌شود، پس با اینکه زمان دقیق این انشعاب سخت مشخص نیست، اما قاعدتا باید در ماه نوامبر رخ دهد.

برای جمع‌بندی، سه ماه دیگر از الآن، احتمالا ما سه نسخهٔ متفاوت از بیتکوین را خواهیم داشت که هر یک به روش خود می‌خواهند دردسر ترافیک بیشتر را حل کنند. برای اینکه همه چیز را شفاف کنیم، یک بار دیگر تفاوت این سه را در زیر می‌آوریم:

بیتکوین (BTC)

 • بلوک‌های یک مگابایتی
 • راهکار SegWit

بیتکوین کَش (BCC)

 • بلوک‌های هشت مگابایتی
 • بدون راهکار SegWit

بیتکوینِ توافقنامهٔ نیویورک (Segwit2x)

 • بلوک‌های دو مگابایتی
 •  راهکار SegWit

معنای این وضعیت جدید چیست؟ خب، اساسا، اوضاع جالب خواهد شد چرا که بیتکوینرها و اکوسیستم و صنعتِ ارزهای رمزپایه، تصمیم خواهند گرفت که کدام شاخهٔ بیتکوین ارزش پشتیبانی دارد. شاید حتی یکی از آنها بمیرد. این دردسرها هیچ فایده‌ای که نداشته باشد، لاقل در عمل نشان خواهد داد که کدام یک از این راهکارهای افزایش ظرفیت شبکه، عملکرد موفق‌تری خواهند داشت.

در مورد این که کدام یک از این سه نسخه، «بیتکوینِ واقعی» و وفادار به ایدهٔ اولیه هستند، بحث سلیقهٔ شخصی مطرح است. هر چه نباشد هر سه تای آنها دفتر کل عمومی که سابقه‌اش به ۲۰۰۹ برمی‌گردد را با خود نگه می‌دارند. گَوین اندرسن، توسعه‌دهندهٔ قدیمی بیتکوین که در روزهای اولیه جزو نیروهای پیشرانِ آن بود، اخیرا در وبلاگش متنی نوشته که طبق آن می‌شود گفت هر سه نسخهٔ بیتکوین می‌توانند ادعای ادامه دادن راه نسخهٔ اصلی را داشته باشند «به شرط اینکه حمایت صنعت و بیتکوینرها را پشت خود داشته باشند».

به هر حال، آینده همه چیز را مشخص خواهد کرد. تا آن موقع فقط می‌شود گفت، “بیتکوین، هرگز عوض نشو. آشوبی که تو درست کرده‌ای به زندگی من رنگ تازه‌ای داده است.”


موخره

جوردن کمی بد ماجرا را توضیح داده. در حقیقت قرار بود طبق توافق نیویورک ابتدا SegWit اجرا شود و سه ماه بعد اندازهٔ بلوک‌ها به ۲ مگابایت افزایش یابد. اما گروه توسعه‌دهندگانِ Bitcoin Core حالا زیر توافق زده و می‌گوید از بلوک‌های ۲ مگابایتی پشتیبانی نخواهد کرد. خلاصه که یک جنگ واقعی در جریان است که به قول جوردن ممکن است قربانی هم بگیرد، و شاید آن قربانی بیتکوین (BTC) باشد؛ همین ارز رمزپایه‌ای که بارها در بلاگیک از آن نوشته‌ام و چند روز پیش به سقف ۴,۵۰۰ دلار هم رسید.

صاحبانِ حدود ۸۴ درصد از سخت‌افزارهای استخراج بیتکوین به اجرای نقشهٔ نیویورک تعهد داده‌اند، هر چند این تعهد الزام‌آور نیست. این یعنی ۱۶ درصد از شبکه شاید Segwit2x را اجرا نکند و با Bitcoin Core بمانند که -اصلا- درصد کمی نیست و اگر اوضاع به همین منوال بماند، قطعا انشعاب سخت دوم در ماه نوامبر رخ می‌دهد. در آن زمان اگر استخراج بیتکوین در شبکهٔ Segwit2x به صرفه نباشد، ممکن است ماینرها دوباره به بیتکوین (‌BTC) رجوع کنند، یا حتی به بیتکوین کَش بپیوندند که هر کدام از اینها می‌تواند تلاطم بزرگی در قیمت این ارزها و کل بازار ایجاد کند.

به موازات این وضعیت، بیتکوین کَش (BCC) را داریم که قیمتش در سه روز اخیر با رشد چشمگیری از ۳۰۰ به ۷۳۰ دلار رسیده. چند دلیل برای این پیشرفت وجود دارد: (۱) برای اولین بار با موفقیت بلوک ۸ مگابایتی در این شبکه استخراج شده که نشان می‌دهد راهکار افزایش اندازه بلوک‌ها کاملا اجرایی است، (۲) قدرت پردازشی زیرساخت رشد چشمگیری یافته که نشان از پیوستن ماینرهای جدید یا تقویت سخت‌افزارِ ماینرهای فعلی دارد. (۳) با کاهش درجهٔ سختیِ استخراج در شبکه و افزایش قیمت هر بیتکوین کَش، سود ماینرهای BCC از سود ماینرهای بیتکوین (BTC) عبور کرده، رویدادی که به تنهایی می‌تواند زمینه‌ساز مهاجرت ماینرهای دیگر به بیتکوین کَش شود و در نتیجه شبکه بیتکوین (BTC) را کندتر کند.

موقع خواندن تمام تحلیل‌ها و مطالبی که به رشد انفجاری قیمت بیتکوین در سال‌های آینده اشاره دارند، این نکته را در نظر داشته باشید: «تحلیل‌ها مشروط هستند؛ یعنی رشد به شرط اینکه اتفاق غیرمترقبه‌ای نیفتد!» و نمی‌شود مطمئن بود که بیتکوین (BTC) راه همواری جلوی خودش دارد یا نه. تا چند روز پیش همه به تابوت بیتکوین کَش (BCC) میخ می‌کوبیدند، ولی حالا حرف از این است که شاید خیلی زود به ۱,۰۰۰ یا ۲,۰۰۰ دلار صعود کند چون در ژاپن و به خصوص کرهٔ جنوبی بسیار محبوب شده است.

آیا می‌شود از الآن موفقیت شاخه‌های بیتکوین را پیش‌بینی کرد؟ به نظرم نه کاملا، ولی می‌شود گفت بیتکوین کَش یک قدم از بقیه جلوتر است چرا که قدرت‌های پشتش با یک ریسک بزرگ، راهکاری را که بقیه مخالفش بودند با موفقیت اجرا کردند که اتفاقا به ایدهٔ اولیه بیتکوین و خالقش هم نزدیکتر است. بعد از آن، بیتکوینِ Segwit2x پشتیبانی عمومی و شانس بهتری خواهد داشت به شرط اینکه جلوی افزایش حق‌الزحمه ارسال وجه در شبکه را بگیرد. وعده بیتکوین این بود که مردم بتوانند با چند سِنت پول جابه‌جا کنند، حالا هزینه انتقال وجه به بالای ۳ دلار رسیده و دو ماه پیش حتی به ۶-۷ دلار هم تنه زد.

این جنگ تازه شروع شده. مراقب انتخاب‌هایتان باشید.

نیما دادگستر --

تعداد کلمات: ۱۹۱۱

منبع: Vice


۱ نظر

 1. doosti

  خیلی خوشحالم که دوباره نوشته های شما رو میخونم از نارنجی تا اینجا
  برای تبدیل بیت کوین به بیت کوین کش سایتی وجود داره؟ اصولا بهترین wallet برای بیت کوین کش چیه؟

ارسال نظر


بیشتر بخوانید