بیتکوین کَش با جدایی از بیتکوین، سومین ارز دیجیتال بزرگ شد. اما آیا چنین ظرفیتی دارد؟

نویسنده: نیما دادگستر

جوردن پیرسن برای مادربورد می‌نویسد:

بیتکوین، ارز دیجیتالی که بازاری ۴۴ میلیارد دلاری دارد، بعد از یک انشعاب سخت در روز سه‌شنبه وارد دوره‌ای نامعلوم و ریسکی شده است: بیتکوینِ اصلی از سال ۲۰۰۸ وجود داشت و بیتکوین کَش که تازه از آن جدا شده، می‌خواهد یک گزینه مردمی‌تر و سریع‌تر باشد.

این انشعاب عصر سه‌شنبه در شبکهٔ بیتکوین رخ داد، زمانی که گروهی تازه به دوران رسیده از بیتکوین‌بازها دکمهٔ انشعاب سخت را فشار دادند -رویدادی بی‌سابقه در تاریخ بیتکوین و چیزی که بیشتر اعضای این جامعه در دو سال اخیر برای فرار از آن تلاش کرده بودند. و در حقیقت تا همین دو هفته پیش به نظر می‌رسید که می‌توانند با موفقیت از آن پرهیز کنند.

این انشعاب سخت که برای صبح دوشنبه برنامه‌ریزی شده بود، بالاخره با ۶ ساعت تاخیر اجرا شد و اولین بلوک در زنجیرهٔ جدید بیتکوین کَش به وجود آمد: با حجم تقریبی ۲ مگابایت. بلوک‌های بیتکوین ۱ مگابایتی هستند (که این گاهی باعث ایجاد تاخیر در تایید معاملات می‌شود)، ولی بیتکوین کَش از بلوک‌هایی تا ۸ مگابایت پشتیبانی می‌کند. اندازهٔ بزرگتر بلوک‌ها یک تفاوت بزرگ بین این دو ارزش دیجیتالی و انگیزهٔ اصلی این انشعاب بوده است.

حالا دو نسخه از بیتکوین وجود دارد، هر کدام با قواعد شبکه‌ای خاص خود و البته طرفدارانی جان‌برکف. هر کسی که در زمان تشکیل بلوک انشعاب، بیتکوین در حساب خود داشته از مقدار مشابهی بیتکوین کش هم برخوردار شده، ارز جدیدی که البته باید برای بقا بجنگد.

موفقیت بیتکوین کّش در دستان ماینرها است، افرادی که شبکه را روی مزارع سرورهای خود برقرار نگه می‌دارند. الآن معلوم نیست چه تعداد از ماینرهای بیتکوین به بیتکوین کَش پیوسته‌اند، اما گویا عدد ناچیزی است. در مدت زمانی که طول کشید تا ماینرهای بیتکوین کَش یک بلوک را در دفتر عمومی این ارز تولید کنند، ماینرهای بیتکوین چندین بلوک را تولید کرده بودند، که می‌تواند نشانه‌ای از ناکافی بودن قدرت این ارز نوظهور برای رقابت با بیتکوین باشد.

ارزش هر بیتکوین‌کَش از حدود ۲۰۰ دلار به ۱۴۰ دلار سقوط و سپس تا ۶۴۰ دلار افزایش یافته که ارزش بازار آن را به ۱۰ میلیارد دلار می‌رساند. به نظر می‌رسد این افزایش عجیب در کمتر از یک روز، بیشتر به خاطر ناتوانی کاربران عادی برای یافتن و فروش بیتکوین‌کَش باشد. به بیان دیگر همهٔ بیتکوین کَش‌ها در حساب‌ها خوابیده است و بدیهی است که قیمتش بالا برود. اما آیا می‌تواند بالا بماند؟ این سوال خیلی بزرگی است.

نکتهٔ جالب اینکه پشت این انشعاب سخت، یک شرکت بیتکوین چینی به نام Bitmain قرار دارد. گمان می‌رود با پشتیبانی این گروه، قدرت هَشِ شبکهٔ بیتکوین کَش چیزی در حدود ۲٪ شبکهٔ بیتکوین باشد، و هنوز پشتیبانی خاصی توسط صرافی‌های آنلاین از آن نشده است. تا ببینیم بعد چه می‌شود.

ارسال نظر


پست قبلی:

پست بعدی: