تسلا بزرگترین باتری لیتیوم یونی دنیا را برای استرالیا می‌سازد

نویسنده: نیما دادگستر

متیو هامفریز برای پی.سی.مَگ می‌نویسد:

در سپتامبر ۲۰۱۶ یک طوفان مهیب به استرالیا رسید و برقی کل استرالیای جنوبی و ۱.۷ میلیون ساکن آن را قطع کرد.

دلیل این قطعی برق ترکیب چند عامل آب‌و‌هوایی مثل طوفان و رعدوبرق، باران سنگین، و تندباد دوقلویی بود که سرعت آن تا ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت هم رسید. از آن زمان، استرالیای جنوبی چندین خاموشی را تجربه کرده: این مشکل نظر ایلان ماسک را جلب کرد، و او پیشنهاد کمک داد.

پیشنهاد ماسک نصب یک باتری قابل شارژ بود. البته یک گارانتی هم داد: اگر تا ۱۰۰ روز بعد از امضای قرارداد، باتری آماده استفاده نبود، پروژه مجانی انجام می‌شد.

به گزارش بی.بی.سی استرالیا این پیشنهاد ماسک را پذیرفته و حالا بزرگترین باتری لیتیوم یونی دنیا ساخته و در استرالیای شمالی نصب خواهد شد.

فاصله آن با نزدیکترین رقیبش چشمگیر است. در حال حاضر رکورد ظرفیت را یک باتری ۳۰ مگاواتی در اختیار دارد. تسلا می‌خواهد با همکاری شرکت انرژی نیویین (Neoen) یک باتری ۱۰۰ مگاواتی نصب کند که به مزرعه بادی نیویین متصل خواهد شد و تمام‌وقت آماده خواهد بود تا در موارد اورژانسی جایگزین توربین‌های بادی آن شود.

جِی وِدِریل، نخست‌وزیر فعلی استرالیای شمالی می‌گوید، “این باتری روش ذخیره انرژی‌های تجدیدپذیر را کاملا متحول می‌کند و در ضمن با افزایش پایداری شبکه باعث کاهش هزینه برق مردم هم می‌شود.”

اگر این پروژه موفق باشد، خوشنامی زیادی برای تسلا خواهد داشت و می‌تواند دیگر دولت‌های دنیا را هم به سمت نصب باتری‌های عظیمِ اینچنینی در شبکهٔ برق‌شان بکشاند.

چنین راهکارهایی برای رفع مشکل برق مناطق جنوبی کشور خودمان هم قابل استفاده است، البته تسلا به ایران نمی‌آید ولی خوشبختانه دوستان چینی هم مشغول ساخت کارخانه‌های عظیم باتری‌سازی شده‌اند و حتما با ما کار خواهند کرد.

تعریف کردن یک پروژه کشوری برای مدرن‌سازی صنعت انرژی (تولید برق و ذخیره آن) در ایران می‌تواند میلیاردها دلار سود و ده‌ها هزار شغل ایجاد کند، و فواید زیست محیطی فراوانی هم داشته باشد.

ارسال نظر


پست قبلی:

پست بعدی: