حرف‌های اسکات فورستال بعد از ۵ سال سکوت؛ درباره اپل، جابز، و ساختن اولین آیفون

نویسنده: نیما دادگستر

دیشب اسکات فورستال، بعد از ۵ سال سکوت محض برای اولین بار در یک رویداد عمومی به میزبانی موزه تاریخ کامپیوتر در مانتِین ویوی کالیفرنیا حاضر شد و درباره خودش، اپل، استیو جابز، و اولین آیفون صحبت کرد. اگر او را نمی‌شناسید، به این توضیح بسنده می‌کنم که فورستال «رهبر تیم سازنده اولین نسخه iOS» بود. سیستم عامل موبایلی که همراه با اولین آیفون، در سال ۲۰۰۷ از آن رونمایی شد و انقلابی در دنیای موبایل به وجود آورد.

فورستال در سال ۲۰۱۲ از کادر رهبری اپل کنار گذاشته شد. دلایل آن را اختلافات با بقیه مدیران ارشد اپل، و زیر بار نرفتن او برای عذرخواهی از مشتریان بابت افتضاح نسخه اول اپلیکیشن نقشهٔ اپل می‌دانند، پروژه‌ای که او مسئولش بود ولی در نهایت حاضر به عذرخواهی عمومی نشد و تیم کوک زیر بیانیه را امضا کرد.

شما می‌توانید ویدیوی این گفتگو را در فیسبوک تماشا کنید. قسمت اول آن به مصاحبه با چند مهندس دست‌اندرکار ساخت اولین نسخه iOS (که در آن زمان iPhone OS نام داشت) اختصاص دارد و تقریبا در نیمه‌های ویدیو آقای فورستال روی صحنه می‌آید. جملات جالب و خلاصه حرف‌های او درباره زندگی‌اش در چند سال اخیر، اپل، استیو جابز و آیفون را در زیر می‌خوانید:

  • “من همیشه تئاتر را دوست داشتم…قدیم‌ها بازیگری می‌کردم. وقتی اپل را ترک کردم، با خانمی آشنا شدم و فکرمان با هم جور شد و او گفت ‘باید یک چیزی روی صحنه برادوِی ببریم.’ برای من چند نمایشنامه فرستاد و «خانهٔ خوش» یکی از آنها بود که داستان خیلی خوبی داشت. و بالاخره با آن روی صحنه رفتیم.”
  • “آیفون مسیر پرتلاطمی داشت. ما داشتیم روی پروژه تبلت کار می‌کردیم و شروعش از اینجا بود که استیو از یک بابایی در مایکروسافت متنفر بود…هر بار با این آدم کنشی داشت، بی‌اعصاب پیش ما برمی‌گشت. یک بار آمد و از این گفت که او ادعا کرده مایکروسافت آینده رایانش را حل کرده. استیو گفت بیایید نشانش بدهیم کار کی درست‌تر ست. بعد کار به اینجا رسید که استیو از من پرسید، ‘فکر می‌کنی آن دموی تبلت را بشود کوچکتر کرد و یک تلفن ساخت؟’ و اینطوری بود که آیفون را ساختیم. من اولین اس.ام.اس عمرم را با آیفون فرستادم. من و استیو برای اولین بار آیفون را از کمپ بیرون بردیم.  یادم هست وقتی به خانه رسیدم همه پرده‌ها را کشیدم. اوضاع دیوانه‌واری بود.”
  • “استیو یکی از قوی‌ترین آدم‌هایی است که دیده‌ام. شام خوردن با یک رهبر جهانی فرقی با ناهار خوردن با استیو ندارد…بی‌نهایت پرکار و کوشا و پیگیر، همه را مجبور می‌کرد بهترین نسخه خودشان باشند.”
  • “در رابطه با دوستان و خویشاندانش خیلی مراقب و مشتاق بود. یک بار زندگی مرا نجات داد. وقتی بود که سخت مشغول او.اس.۱۰ بودیم و من مریض شدم. یک ویروس از مدرسهٔ بچه‌ها وارد بدنم شد و شروع کردم به استفراغ مداوم، هر چند ساعت یک بار، و بعد هر ساعت، و هر روز بدتر می‌شد. هفتهٔ دوم هر ۱۵ دقیقه یک‌بار بالا می‌آوردم…به بیمارستان هم رفتم، از دستشان کاری بر نیامد. بالاخره نوع بیماری را کشف کردند. کلینیکِ مایو ۷ مورد از آن را در دهه قبل دیده بود و هر ۷ نفر مرده بودند. استیو هر روز زنگ می‌زد. یک بار ساعت ۱۰ شب تماس گرفت، چند ماه از شروع بیماری می‌گذشت، آن شب استیو گفت که دارد بهترین متخصص طب سوزنی را پیش من می‌آورد و او حتما حالم را خوب می‌کند. آمدند، آن خانم سوزن‌هایی را در گردن و کمرم فرو کرد… و حالت تهوع کم کم از بین رفت و خوب شدم.”
  • درباره فوت جابز: “وقتی مریض بود، من هر روز به خانه‌اش می‌رفتم. بعضی روزها نمی‌توانست چشمانش را باز کند. قبل از فوتش سیری را آماده کردیم، و او عاشقش شد. چون خیلی ضعیف شده بود نمی‌توانست تایپ کند، به جایش حرف می‌زد. من از مرگش جا خوردم، فکر می‌کردم همیشه پیشمان خواهد ماند.”
  • “استیو همیشه اصرار داشت که پول ناهارش را در کافه‌تریای اپل بپردازد و پرداخت با اسکن کارت شناسایی افراد انجام می‌شد، بعدا هزینه ناهار را از حقوق افراد کسر می‌کردند. بعد استیو می‌گفت، ‘من که فقط سالی ۱ دلار حقوق می‌گیرم، نمی‌دانم هر بار کی پول ناهارم را می‌دهد!’ او یک میلیاردر بود که همیشه سر اپل کلاه می‌گذاشت.”

حرف‌های جالب دیگری هم در این گفتگو هست. ولی انتظار نداشته باشید داستان‌های تجاری خصوصی را بشنوید. فورستال مثل همه کارمندان سابق اپل، رازداری و سکوتش را حفظ می‌کند.

در کنار این ویدیو، دیدن گفتگوی دو هفته پیش کریگ فردیگی و فیل شیلر با جان گروبر در حاشیه WWDC17، را هم توصیه می‌کنم.

ارسال نظر


پست قبلی:

پست بعدی: