پیش‌بینی‌های استیو وُزنیَک درباره ۲۰۷۵: اپل، گوگل و فیسبوک همچنان وجود خواهند داشت

نویسنده: نیما دادگستر

جان سوارتز برای یو‌اس‌اِی تودِی می‌نویسد:

در ۱۹۷۶ که استیو وُزنیَک اپل را با استیو جابز تاسیس کرد، این دو استیو تصور می‌کردند که کمپانی‌شان تا ابد باقی خواهد بود.

واز هنوز به آن باور دارد. در حقیقت، او می‌گوید اپل، گوگل و فیسبوک در سال ۲۰۷۵ بزرگتر از امروز خواهند بود. موضوع کامیک‌کانِ درهٔ سیلیکُن ۲۰۱۷ هم همین است، “آینده بشریت: سال ۲۰۷۵ کجا خواهیم بود؟”

این کنفرانس سه روزه که وُزنیَک آن را پارسال تاسیس کرد، به تلفیق فرهنگ عامه و فناوری می‌پردازد…انتظار می‌رود امسال از ۲۱ تا ۲۳ آوریل بین ۷۵ هزار تا ۱۰۰ هزار نفر را به پایین‌شهر سن‌خوزه بکشاند.

وُزنیَک که چندان با پیش‌بینی آینده غریبه نیست، در ۱۹۸۲ گفت که لپ‌تاپ‌های قابل‌حمل ظهور خواهند کرد. و امروز هم نظراتی جدی درباره ۵۸ سال آینده دارد، “اپل تا مدت‌ها وجود خواهد داشت، مثل آی.بی.ام (که ۱۹۱۱ تاسیس شده)، به نقدینگی اپل نگاه کنید (۲۴۶.۱ میلیارد دلار تا پایان فصل مالی اخیر). می‌تواند در هر چیزی سرمایه‌گذاری کند. احمقانه است که فکر کنیم آنها [در سال ۲۰۷۵] وجود نخواهند داشت. همین در مورد گوگل و فیسبوک هم هست.

وُزنیَک چند پیش‌بینی دیگر درباره ۲۰۷۵ را هم با ما در میان می‌گذارد:

– شهرهای جدید. به نظر او صحراها می‌توانند جای خوبی برای شهرهای آینده باشند، شهرهایی که از صفر طراحی شده‌اند. مشکلات تهیه مسکن از بین می‌روند، و مردم بین سازه‌های پوشیده زیر سقف‌های گنبدی رفت‌و‌آمد می‌کنند. لباس‌های مخصوص به آنها امکان اکتشاف در بیرون را هم می‌دهد.

– تاثیر هوش مصنوعی. واز می‌گوید در داخل شهرها، هوش مصنوعی در همه‌جا حاضر خواهد بود. درست مثل صحنه‌های فیلم گزارش اقلیت، مصرف‌کنندگان از دیوارهای هوشمند و دیگر سطوح دیجیتال برای خرید، ارتباطات، و سرگرمی استفاده می‌کنند. دستگاه‌های پزشکی برای خوددرمانی و تجویز نسخه بدون دکتر وجود خواهد داشت. او می‌پرسد، “سوالی وجود دارد، درباره اینکه آیا حذف پزشکان اخلاقی است یا خیر.”

– مهاجرنشینِ مارس. واز قانع شده که سیاره سرخ حتما شاهد مهاجرت و زندگی انسان خواهد بود.  او با نظرات مدیرعامل آمازون، جِف بِیزُس، موسس و صاحب شرکت فضایی بلو اوریجین موافق است، که زمین محلی برای سکونت بشر خواهد بود و مریخ می‌تواند محل استقرار صنایع سنگین باشد.

– ماورای زمین. با عذرخواهی از افرادی که به موجودات فضایی باور دارند، واز می‌گوید که “بخت قطعی” وجود ندارد که زمینی‌ها بتوانند با موجودات دیگر ارتباط برقرار کنند. “امتحانش ضرری ندارد، اما من امید بالایی ندارم.”

چهرهٔ آینده به سرعت تغییر می‌کند، چه کسی ۱۰ سال قبل پیش‌بینی می‌کرد آیفون دنیا را تغییر دهد. یا اوبر سر بر آورد، یا اسپیس‌اکس پیشروی سفرهای فضایی شود، یا ایلان ماسک با تاسیس نیورالینک به دنبال تبدیل انسان‌ها به سایبورگ برود.

نکته اصلی این است که برخی تغییرات بزرگ آینده می‌توانند برخی ملت‌ها را بسیار جلو ببرند و برخی دیگر را از قافله پیشرفت به بیرون پرت کنند. و از همین رو بومی‌سازی دانش‌های اساسی بسیار مهم است، چیزی که شاید ما در ایران خیلی از آن پرت افتاده‌ایم، و مقوله بومی‌سازی را به سرویس‌های مصرفی فروکاسته‌ایم.

ارسال نظر


پست قبلی:

پست بعدی: