“تفاوت سرعت اندروید و آیفون در چیست؟”

نویسنده: نیما دادگستر

امیر رضا قادری در وبلاگ شخصی‌اش روی این موضوع قلم زده:

به تناسب اینکه تعدادی از دوستان من مغازه‌های فروش و تعمیر اسمارتفون دارند، و من هم خیلی از مواقع مغازهٔ این دوستان رو پاتوق میکنم 🙂 با گوشی‌های زیادی کار کردم. احتمالا خیلی بیشتر از اکثر شماهایی در حال خواندن این نوشته هستید. یک چیزی که همیشه برام مشهود بود، تفاوت سرعت قابل ملاحظه بین گوشی‌های اندروید و آیفون بوده. حالا من توی این نوشته میخوام از دید یک برنامه‌نویس و متخصص نرم‌افزار (خِیرِ سَرَم مثلا!)، براتون توضیح بدم چرا اوضاع چنین است!

همانطور که اگر اپل بخواهد وارد کار موتورهای جستجو شود باید راه درازی را طی کند تا به گوگل برسد، گوگل هم در زمینه سخت افزار و سیستم عامل نمی‌تواند به این راحتی با اپل رقابت کند. حتی مایکروسافت هم به این راحتی توانایی چنین کاری را ندارد. مایکروسافت یک شرکت نرم‌افزاری ست. اپل جزو معدود شرکت هایی است که از صفر تا صد محصولاتش (سخت‌افزار و نرم‌افزار) را خودش توسعه میدهد.

توضیحات فنی خوبی به زبان ساده و خودمانی در این مطلب وجود دارد. البته من با همه نظراتش موافق نیستم:

اپل بیشتر از آنکه یک شرکت نرم‌افزاری باشد، یک شرکت سخت افزاری است. علاوه بر آن، از قدیمی‌ترین شرکت ها در ساخت سیستم عامل است.

کاملا برعکس. اپل بیشتر از اینکه یک شرکت سخت‌افزاری باشد، یک شرکت نرم‌افزاری است. درست است که شما از اپل آیفون و مک و آیپد می‌خرید، که اشیایی فیزیکی هستند، اما همه آنها در اصل کالبدها یا لوح‌هایی هستند برای iOS و macOS و بالذات ارزشی ندارند. لااقل در مورد من، این macOS است که مرا مشتری مکبوک کرده، نه برعکس. اگر -فرض محال- می‌شد macOS را روی لپتاپی ساخت یک شرکت دیگر داشت، و سخت‌افزار آن از مکبوک بهتر بود، من هیچ تعصبی روی خرید مکبوک نمی‌داشتم.

در کل داشتن چنین مقالاتی در وب فارسی، موهبت است. حتما بخوانیدش.


۶ نظر

ارسال نظر


پست قبلی:

پست بعدی: