بلاگیک، فقط یک وبلاگ دیگر

نویسنده: نیما دادگستر

درود، امیدوارم سال خوبی را شروع کرده باشید.

از سادگی اینجا، جا نخورید. نه از سر ناچاری بلکه آگاهانه فُرم «وبلاگ» برای بلاگیک انتخاب شده: «یک ستون محتوا، با فهرست‌نگاری مرتب، بدون هیچ‌چیز اضافه‌ای.» تنها با این انتخاب بود که می‌شد تاکید را روی کیفیت محتوا قرار داد.

با این قالب مینیمال، خواسته‌ایم محتوا در کانون نگاه و توجه شما قرار بگیرد و شعبده‌های طراحی و کلیک‌ها و تپ‌ها و لایه‌های اضافه زندگی شما را خراب نکنند. بهتر بگویم، خواسته‌ایم بلاگیک «ساده و خوانا، سبک و سریع، و محتوامحور» باشد. و البته برخلاف بیشتر وبلاگ‌ها، به زیبایی هم توجه نشان داده‌ایم.

لذت نوشتن

سبک نویسندگی من در بلاگیک با کارهای قبلی متفاوت است، می‌توانم آن را در سه کلمه خلاصه کنم: «وبخوانی، گردآوری، موجزنویسی.»

مطالعه آنلاین درباره «فناوری، هنر و سرگرمی، فرهنگ، تخیل و آینده» بخشی از زندگی من است. با شناختی که از من دارید، انتظار مطالبی درباره «محصولات الکترونیکی، نرم‌افزارها، شرکت‌ها و چهره‌ها و روندهای فناوری» را داشته باشید و البته علایق دیگرم هم در بلاگیک جای دارند. چیزهایی مثل «موسیقی و تلویزیون و سینما، کتاب و کامیک و اینترنت» و هر چیز دیگری که رنگ و بوی آینده دارد، به خصوص…۱

دوری از روزمرگی در بلاگیک خیلی مهم است و میان‌بُرهای جذب مخاطب هم زیادند. یکی از رایج‌ترین آنها «تنوع» است. اما من نمی‌خواهم بی‌علاقه از هر چیزی بنویسم، به هر جایی سرک بکشم، و کیفیت را فراموش کنم. تنوع را در همان چارچوبی می‌بینم که در بند بالا نوشتم.

پس قرار نیست هر روز ۳۰-۴۰ مطلب در بلاگیک منتشر شود و برای همهٔ سلایق بنویسم. حتی سرعت در خبررسانی هم هدفم نیست. بلکه هدف، خوب نوشتن و افزودن دیدگاه‌های مفید به محتواهای گردآوری شده، است.

بلاگیک بخش نظرات ندارد، اما پذیرای بازخوردهای شما هستم و متوجهم که با خواندن مطالب دارید وقت ارزشمندتان را در اختیارم می‌گذارید، پس دقتم را دو چندان می‌کنم تا هر روز ارزش، آگاهی، تاثیر، لذت، هیجان یا شگفتی جدید و مفیدی به زندگی‌تان بیاورم.

برای اینکه راحت‌تر مطالب را دنبال کنید، صفحه فیدها را بخوانید.

ساده بودن

در بلاگیک دو نوع مطلب داریم: «خبر و مقاله.» متن خبرها کامل در صفحه اول می‌آید. اما برای مقالات یک طراحی مجله‌گونه در نظر گرفته‌ایم، پس فقط مقدمه و معرفی در صفحه اول منتشر می‌شود و اصل مقاله در ادامه مطلب می‌آید. بقیه جزئیات بلاگیک نیازی به شرح ندارند و با کمی کنجکاوی با سازوکار آنها آشنا می‌شوید.

اما شاید سوال باشد که تبلیغات وبسایت کجا می‌روند؟ چرا مطالب صفحه اول عکس ندارند؟ دسته‌بندی‌ها کجا هستند؟ لینک به منبع مطالب کجاست؟ بلاگیک اپ هم دارد؟ و موارد دیگر.

  • تبلیغات در بلاگیک بومی هستند، یعنی مانند بقیه مطالب منتشر می‌شوند. یک بنر جدا هم وجود دارد که می‌تواند به اسپانسر تعلق بگیرد.
  • فقط در صورتی از عکس در صفحه اول استفاده می‌شود که حاوی یک ارزش خبری باشد.
  • مطالب دسته‌بندی موضوعی ندارند؛ کافی است هر روز بلاگیک را بخوانید تا از مطالب جدید جا نمانید. ۱۲ مطلب اخیر در صفحه اول قابل مشاهده‌اند و بقیه در صفحات قبلی. مطالب برگزیده هم در صفحه آرشیو می‌آیند.
  • لینک منبع خبرها جلوی تیتر اصلی روی آیکن لینک قرار می‌گیرد و با یک کلیک یا تپ به منبع هدایت می‌شوید.
  • بلاگیک اپ ندارد. ولی می‌توانید از داخل مرورگر آیکن لمسی بلاگیک را به صفحه خانگی موبایل یا تبلتتان اضافه کنید.

اگر سوال دیگری داشتید، خوشحال می‌شوم برای من ایمیل بفرستید یا در توییتر بپرسید.

سه همسفر

من میزبان، تهیه‌کننده و نویسنده بلاگیک هستم، اما آن را به کمک سه دوست فوق‌العاده ساخته‌ام و جا دارد از آنها تشکر کنم:

«حامد بهلول» طراح نماد و لوگوتایپ بلاگیک است. از دوستان قدیمی که به هم‌فکری و هم‌صحبتی با او افتخار می‌کنم و همیشه از دیدگاه، دقت و تمرکزش در طراحی لذت برده‌ام. نشستن پای صحبت‌های حامد درباره طراحی، یکی از تجربیات لذت‌بخش این سفر بود. او علاوه بر بیان زیبا، شنونده دقیقی هم هست. غیر از این بود نمی‌توانست از دل چند خط توضیح من درباره هویت بلاگیک و اشاره‌ام به مفهومِ نهفته در مجسمه ژانوس، یک نماد گویا و مدرن برای بلاگیک در بیاورد.

«نیما عربی» طراح قالب بلاگیک است. همان روزهای اول جدایی از دیجیاتو به من گفت، “طراحی وبسایت بعدیت با من.” امروز حدود یک سال و نیم از پایان طراحی بلاگیک می‌گذرد و هنوز طرح تازه است که این، به من امید می‌دهد که تا سال‌ها تازه بماند؛ هدف هر دوی ما هم همین بود: «یک طراحی زمان‌گریز با تمرکز بر خوانایی و پرهیز از شلوغی.» با دقت و ظرافت زیادی که نیما نشان داد، مینیمالیسم مورد نظر کاملا رعایت شد تا رسیدیم به طرحی که می‌بینید. بیش از این نمی‌شد از نتیجه کار راضی بود.

«آرمان طاهریان» توسعه‌دهنده و بازوی فنی بلاگیک است. کم پیش آمده از همکاری با یک آدم فنی اینقدر راضی باشم. آرمان نیازی به توصیه ندارد، اما افتخار می‌کنم معرف کارش به دیگران باشم (درست مثل دو دوست دیگرم، حامد و نیما). مهارت بالا، ایده‌های عالی، و سرعت عمل بالا، همکاری خیلی خوبی رقم زد. هر چند این همکاری تعطیلات آخر سال آرمان را با کار گره زد، اما آدم‌هایی که کارشان را دوست دارند، هرگز کاملا آن را از زندگی و تفریح جدا نمی‌کنند، درست مثل او.


پاورقی: ایدهٔ طراحی از وبلاگ معروف «جان گروبر» گرفته شده. من هم بعد از پایان طراحی در ایمیلی از او اجازه استفاده خواستم. گروبر در جواب نوشت، “ممنون که پرسیدی. این [طرح] به چشم من قشنگ می‌آید -الهام گرفتن از DF باعث افتخارم است.” نه، افتخار از آن من است.

به بلاگیک خوش آمدید.

ارسال نظر


پست بعدی: